Opis
"Psychiczny azyl. Patologiczna organizacja osobowości u pacjentów psychotycznych, nerwicowych i borderline." John Steiner
Od wydawcy:
"Psychiczny azyl", skupiając się na zagadnieniach klinicznych, omawia problemy dotyczące pracy z zablokowanymi pacjentami, z którymi trudno nawiązać znaczący kontakt. John Steiner, doświadczony psychiatra i psychoanalityk, rozwija kleinowską teorię, by wyjaśnić, jak dochodzi do takiej sytuacji. Bada, w jaki sposób relacje z obiektem oraz obrony organizują się, tworząc skomplikowana strukturę, która prowadzi do usztywnienia osobowości oraz zablokowania procesu analitycznego. Zmniejsza to szanse na dalszy rozwój i zmiany. Ten system obron, tworzący patologiczną organizację osobowości, John Steiner nazywa "psychicznym azylem", do którego wycofuje się pacjent, by uniknąć konfliktu z analitykiem i z rzeczywistością.
Szukając kontekstu dla tej oryginalnej i nowatorskiej koncepcji, Autor odwołuje się do dobrze znanego, wprowadzonego przez Melanie Klein rozróżnienia między pozycją paranoidalno-schizoidalną a depresją. Dokonuje on również krótkiego przeglądu wcześniejszych prac na temat patologicznej organizacji osobowości. Omawiane koncepcje są bogato ilustrowane szczegółowym materiałem klinicznym, który ukazuje także to, jak psychiczny azyl pomaga uniknąć zarówno lęków prześladowczych, jak i depresyjnych. Autor analizuje funkcjonowanie patologicznej organizacji osobowości jako obrony przed nieznośnym poczuciem winy oraz opisuje sposób, w jaki patologiczna fragmentacja osobowości może zostać odwrócona, tak by utracone części self mogły do niego powrócić i zostać znów włączone do osobowości.
Psychiczny azyl to książka pisana z myślą o praktykujących psychoanalitykach i psychoterapeutach analitycznych - kładzie nacisk na aspekt kliniczny, a ostatni rozdział jest poświęcony technicznym problemom, jakie poradziły się w leczeniu takich ciężko chorych pacjentów.
Tagi:
osobowość borderline ,
Spis treści
"Psychiczny azyl. Patologiczna organizacja osobowości u pacjentów psychotycznych, nerwicowych i borderline." John Steiner:
Rozdział 1
Teoria psychicznych azyli.
Rozdział 2
Psychiczny azyl – ilustracja kliniczna
Rozdział 3
Pozycja paranoidalno-schizoidalna i depresyjna
Rozdział 4
Narcystyczne relacje z obiektami a patologiczna organizacja osobowości. Przegląd koncepcji
Rozdział 5
Odzyskiwanie części self, utraconych w wyniku identyfikacji projekcyjnej. Rola żałoby
Rozdział 6
Ucieczka w urojony świat: psychotyczna organizacja osobowości
Rozdział 7
Zemsta, uraza, żal i reparacja
Rozdział 8
Stosunek do rzeczywistości w azylu psychicznym
Rozdział 9
Relacje perwersyjne w patologicznych organizacjach
Rozdział 10
Król Edyp i Edyp w Kolonie – ilustracja dwóch typów organizacji patologicznej
Rozdział 11
Problemy techniki psychoanalitycznej: interpretacje skoncentrowane na pacjencie i na analityku
Bibliografia