PODSTAWOWE CZYNNOŚCI MEDYCZNE I PIELĘGNACYJNE
- Wydawca: PZWL
- Rok wydania: 2017
- Wydanie: I
- Ilość stron: 670
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-200-5389-0
152,10 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 138,90 zł
Podręcznik "Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne" to obszerne kompendium wiedzy (ponad 600 stron). Publikację współtworzyło aż 38 autorów.
Adresaci:
Fragment przedmowy do książki "Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne" pod redakcją Krystyny Klimaszewskiej, Anny Baranowskiej i Elżbiety Krajewkiej - Kułak
"Rosnące we współczesnym świecie znaczenie jakości sprawowanej opieki medycznej, z jednej strony, wiąże się z koniecznością podwyższania jakości kształcenia oraz weryfikowania - o najnowsze zdobycze nauki i medycyny - zdobytych informacji, a także wzbogacania treści przekazywanych studentom oraz szkolącym się pracownikom ochrony zdrowia, a z drugiej - z wymogiem przezwyciężania stereotypów ukształtowanych w przeszłości, m. in. związanych z miejscem i rolą poszczególnych grup zawodowych w zespole terapeutycznym.
Specyfika zawodów medycznych sprawia, że do ich wykonywania, oprócz wiedzy, potrzebne jest również zamiłowanie, wrażliwość na cierpienie, poczucie obowiązku, uczciwości, takt i umiejętności postępowania z ludźmi. Już Leonardo da Vinci twierdził, że "doktorzy, którzy zajmują się chorymi, powinni koniecznie zrozumieć, czym jest człowiek, czym jest życie i czym jest zdrowie, i w jaki sposób równowaga i harmonia tych elementów je podtrzymuje", a Elisabeth Kubler-Ross radziła: "Troską i miłością można uzdrowić wielu cierpiących ludzi. Nie chcę przez to powiedzieć, że wiedza medyczna nie jest potrzebna, lecz sama tylko wiedza nikomu nie pomoże. Nie pomożecie ani jednemu człowiekowi, jeśli nie zaangażujecie przy tym głowy, serca i duszy. W mojej pracy z pacjentami nauczyłam się, że niezależnie od tego, czy są to schizofrenicy, czy niepełnosprawni, czy poprostu umierający, ich życie ma swój cel. Wszyscy oni nie tylko mogą się od Was uczyć, od Was otrzymywać pomoc, ale mogą też stać się Waszymi nauczycielami."
Za atrybuty nowoczesnej medycyny uważa się pełnienie służby społecznej o istotnym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia, dysponowanie odpowiednim zasobem wiedzy i podejmowanie badań naukowych, zapewnienie wszechstronnej edukacji na poziomie akademickim, aktywne funkcjonowanie organizacji zawodowych oraz wysoki poziom autonomii profesjonalnej.
Współczesne zawody medyczne powinny nie tylko odwoływać się do tradycji, praktyki i filozofii; muszą także w swoich codziennych działaniach wykorzystywać możliwości, jakie stwarza światowa medycyna oraz stały rozwój nauki i techniki. Zmiany, które się w nich dokonują, winny obejmować zarówno reorganizację systemu opieki zdrowotnej, dotychczasowego systemu kształcenia, jak i wpływać na zmianę świadomości wszystkich pracowników ochrony zdrowia, bez względu na to, czy będzie to dotyczyło lekarza, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty czy ratownika medycznego...
W odczuciu autorów podręcznik Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne powinien przyczynić się do wzbogacenia zarówno studentów, jaki już pracowników ochrony zdrowia o treści pozwalające im nabyć nowe umiejętności i wiedzę - pogłębić i udoskonalić te już posiadane oraz pomóc wykształcić wyobrażenie o tym, że tylko przestrzeganie praw pacjenta, poszanowanie jego godności i niezależności oraz dbałość o zapewnienie mu komfortu bio-psycho-społecznego są gwarancją prawidłowo przebiegającego procesu leczenia i pielęgnacji a także naczelnym celem działań zespołu terapeutycznego."
Redaktorzy podręcznika
Dr n. med. Krystyna klimaszewska
Dr n. med. Anna Baranowska
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta
"Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne" pod redakcją Krystyny Klimaszewskiej, Anny Baranowskiej i Elżbiety Krajewkiej - Kułak
1. Zabiegi higieniczne.
2. Pomoc w utrzymaniu sprawności pacjenta.
3. Bandażowanie.
4. Pomiary.
5. Zabiegi przeciwzapalne.
6. Zabiegi rektalne.
7. Zgłębnikowanie żołądka i dwunastnicy.
8. Podawanie leków różnymi drogami.
9. Pobieranie materiałów do badań.
10. Udział w leczeniu chirurgicznym.
11. Inne zabiegi.
12. Wybrane zabiegi i metody opieki nad dzieckiem.
Skorowidz.
Zapalenie tęczówki to jedno z poważniejszych schorzeń okulistycznych, które...
czytaj więcejAmyloidoza jest schorzeniem, które wciąż pozostaje zagadką dla wielu pacjentów...
czytaj więcejAlkaptonuria, znana także jako ochronoza, jest uwarunkowaną genetycznie chorobą...
czytaj więcejZespół Sharpa, znany również jako mieszana choroba tkanki łącznej (MCTD, Mixed...
czytaj więcejZespół Edwardsa, czyli trisomia 18, jest jednym z najbardziej powszechnych zespołów...
czytaj więcejZespół Marfana to choroba genetyczna, która wpływa na różne układy i narządy...
czytaj więcejTkanka łączna jest fundamentem, który łączy, wspiera i chroni inne tkanki i narządy....
czytaj więcejMukowiscydoza, znana także jako zwłóknienie torbielowate, jest przewlekłą, postępującą...
czytaj więcej