POD SKÓRĄ PSYCHOANALITYCZNE STUDIUM MODYFIKACJI CIAŁA
- Wydawca: Imago
- Rok wydania: 2014
- Wydanie: I
- Ilość stron: 264
- Oprawa: twarda
- ISBN: 9788393730421
57,20 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 57,20 zł
Wszystkie modyfikacje ciała, które autorka opisuje w książce, dotyczą powierzchni ciała, zwłaszcza skóry. Opowieści, jakie miała okazję wysłuchać autorka, zarówno w gabinecie, jak i poza nim, wskazują jednak, iż motywacji do rozległych modyfikacji powierzchni ciała i/lub do nadmiernego skupienia się na swoim wyglądzie szukać należy w świecie wewnętrznym - niejako pod skórą.
Autorka doszła do wniosku, że szczególnie przymusowe i skrajne formy modyfikacji ciała wskazują na trudność w przyswojeniu sobie najbardziej podstawowego faktu życia: nie umiemy urodzić samych siebie. Ciało jest żywym dowodem naszego osadzenia w relacjach.
Wszyscy zmagamy się z dwoma podstawowymi faktami: jesteśmy istotami-w-ciele a spojrzenie Innego ma dla nas znaczenie. Wynikają stąd nieustające wyzwania, które wymagają, byśmy w przebiegu życia integrowali znaczenie naszej cielesności z poczuciem siebie. W tej książce autorka przygląda się temu, w jaki sposób niektórzy ludzie przeżywają w swoim wnętrzu owe dwa fakty i jak radzą sobie z wypływającymi z nich trudnościami. Skupia się zwłaszcza na próbach manipulowania powierzchnią ciała, na przykład poprzez procedury kosmetyczne, tatuaże, kolczyki i skaryfikację.
Już najwyższy czas, by klinicyści zgodzili się z faktem, że ciało ma znaczenie. Niniejsza książka w błyskotliwy sposób pokazuje, że psychoanaliza może rzucić światło na nasze zmagania z fizycznością ludzkiego bytowania oraz zaproponować skuteczne rozwiązania w pracy klinicznej. Jako autorka tego opracowania Alessandra Lemma wyrasta na jedną z postaci wnoszących najbardziej oryginalny i twórczy wkład do współczesnej psychoterapii psychoanalitycznej.
Książka jest pełna wnikliwych klinicznych spostrzeżeń, dostarczając równocześnie innowacyjnej teoretycznej syntezy na temat związków ciała i umysłu, której brakowało nam od dawna.
Peter Fonagy,
Freud Memorial Professor of Psychoanalysis, University College London
To świetna książka. Choć napisana na tyle przystępnie, że może służyć szerokiemu gronu odbiorów, dotyka zarazem głębokich psychoanalitycznych i klinicznych kwestii. Odnosząc się do specyficznych nieświadomych fantazji i nienawiści wobec rzeczywistości, które leżą u podstaw kompulsyjnego modyfikowania powierzchni ciała, prezentuje istotną psychoanalityczną perspektywę dotyczącą złożonej i delikatnej roli wczesnej opieki macierzyńskiej w procesie rozwojowym.
Dana Birksted-Breen,
psychoanalityk szkoleniowy Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego,
członek rady redakcyjnej International Journal of Psychoanalysis
Alessandra Lemma jest dyrektorem Oddziału Rozwoju Terapii Psychologicznych w Zespole Opieki Zdrowotnej Tavistock i Portman oraz dyrektorem klinicznym w Centrum Badania Interwencji Psychologicznych, a także profesorem wizytującym na Wydziale Psychoanalizy w University College w Londynie i profesorem honorowym w zakresie terapii psychologicznych na Essex Unversity.
Jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego i Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz redaktorem regionalnym International Journal of Psychoanalysis w Londynie. Pełni również funkcję redaktora naczelnego serii wydawniczej The New Library of Psychoanalysis w wydawnictwie Routledge. Jest autorką wielu publikacji na temat psychoterapii i psychoanalizy.
Wprowadzenie. Ciało jako płótno 9
Rozdział 1. Jaką mnie pragniesz 40
Rozdział 2. Objaw brzydoty 62
Rozdział 3. Lustra 80
Rozdział 4. Być widzianym lub obserwowanym 104
Rozdział 5. Terytoria okupowane i obce części. Odzyskiwanie ciała 128
Rozdział 6. Kopie bez oryginałów. Ciało matki i zawiść 154
Rozdział 7. Botoksowanie przeżyć 176
Rozdział 8. Tusz, dziury i blizny 200
Zakończenie. Porządek czystej decyzji” 231
Bibliografia 238
Indeks haseł 253
Indeks nazwisk 291
Zespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcej