Opis
Joga dłoni i nadgarstków
Proste ćwiczenia wykorzystujące terapię powięziową do wyeliminowania przewlekłego bólu, zapalenia ścięgien i zespołu cieśni nadgarstka
Autor: Lucia Schmidt
Co zrobić, gdy codzienne czynności wykonywane dłońmi zaczynają sprawiać trudność?
Codzienna praca na klawiaturze komputera i myszce sprawia, że coraz mocniej odczuwasz napięcie w dłoniach, przedramionach, a nawet szyi. Nadmierne korzystanie ze smartfona w wolnym czasie też nie pomaga dłoniom i palcom w zachowaniu zdrowia i mobilności. Nawet tak błaha czynność, jak zawiązanie sznurowadła czy nawleczenie nitki na igłę zaczyna sprawiać ci kłopot. To znak, że cierpi zdrowie twoich dłoni i rąk. Czy wiesz, że twoja dłoń składa się z ponad 100 więzadeł, 36 stawów, 33 mięśnie i 27 kości? Na tej bardzo małej powierzchni znajdują się mięśnie, powięzi (ścięgna, więzadła, torebki stawowe), naczynia krwionośne i nerwy. Bliskie sąsiedztwo tych wszystkich skomplikowanych struktur często utrudnia diagnostykę. Nie musisz miesiącami czekać w kolejce na wizytę u lekarza ani wydawać pieniędzy na drogie terapie. Możesz pozbyć się trapiących cię dolegliwości samodzielnie! Joga dłoni to ratunek dla ciebie!
Czy wiesz, że masaż powięzi pomoże przywrócić twoim dłoniom sprawność?
Na podstawie najnowszych badań naukowych dotyczące powięzi eksperci przypuszczają, że proces leczenia rozpoczyna się w tkance łącznej – tak zwanej powięzi – oraz że ból stawów i sztywność można złagodzić, odpowiednio nad nią pracując. Czym zatem są powięzi? Powięzi to żylaste błony łącznotkankowe, które przebiegają przez całe nasze ciało. Kolagenowa tkanka łączna otacza wszystko: mięśnie, narządy wewnętrzne, kości, naczynia krwionośne, a nawet mózg. To właśnie powięzi zapewniają nam płynność i siłę ruchu. Tylko wtedy, gdy utrzymany jest poślizg między różnymi warstwami tkanki, ruch odbywa się bez wysiłku. Dlatego Autorka tego poradnika, oprócz ćwiczeń jogi dłoni, skupia się również na tak ważnym w powrocie do pełnej mobilności masażu powięzi. I w tej książce nauczy cię tej skutecznej techniki!
Joga dłoni – terapia dla zdrowia twoich rąk
Dzięki tej książce zrozumiesz, jak ważne powiązania istnieją między twoją psychiką, stresem, elektrosmogiem, dietą i zdrowiem dłoni. Autorka dostarczy ci wskazówek dotyczących prostych i świadomych działań, które możesz podjąć, aby odzyskać kontrolę nad swoim samopoczuciem. Ćwiczenia na stawy oraz masaż powięzi, które prezentuje w tej książce, są połączeniem terapii powięzi i jogi. Przede wszystkim są one sprawdzone i skuteczne. Co najważniejsze: możesz wykonywać je samodzielnie i z łatwością wpleść w codzienne zadania i obowiązki. Jak działa masaż powięzi? Poprzez rozluźnienie zrostów mięśniowo-powięziowych w przedramieniu twoje dłonie i nadgarstki znów będą mogły cieszyć się swoją naturalną siłą i ruchomością. Wystarczy kilka minut dziennie i już po kilku tygodniach dostrzeżesz pierwsze rezultaty. Joga dłoni pomoże ci pozbyć się bólu stawów, dolegliwości związanych z zespołem cieśni nadgarstka, chorobą zwyrodnieniowej stawów czy tak zwanym zespołem myszy.
Medycyna naturalna i kąpiele lecznicze uzupełnią skuteczność jogi dłoni
Część praktyczną książki Autorka podzieliła na kilka programów z prostymi ćwiczeniami jogi dłoni na: rozluźnienie i mobilizację, rozciąganie mięśniowo-powięziowe, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe (w tym terapię punktów spustowych), wzmocnienie. Przygotowała dla ciebie także dwa specjalne programy ćwiczeń na kciuk smartfonowy i zespół bólu mięśniowo-powięziowego z parestezjami (zaburzeniami czucia) w obrębie dłoni i przedramion. Autorka polega na medycynie naturalnej, dlatego oprócz ćwiczeń na stawy, proponuje ci w tej książce ziołowe kąpiele lecznicze dla dłoni. A także szereg preparatów prozdrowotnych, które pomogą ci zachować zdrowie, takich jak OPC, DMSO czy MSM. W poradniku znajdziesz też praktyczne wskazówki dotyczące diety czy zarządzania stresem, a także prostych codziennych czynności, które możesz wykonywać, aby zachować zdrowie dłoni.
Joga dłoni – już teraz wypróbuj jedno z ćwiczeń!
Rozluźnienie punktów spustowych zewnętrznej strony przedramienia
Przyczyną tak zwanego „łokcia tenisisty” często są zrosty niektórych prostowników placów, co może prowadzić do objawów osłabienia mięśnia i w efekcie powodować ból przy uścisku.
Połóż przedramię na stole wewnętrzną stroną skierowaną do dołu. Zaciśnij dłoń w pięść i rozluźnij lub też poruszaj palcami jak przy grze na fortepianie. Po zewnętrznej stronie przedramienia, nieco poniżej łokcia, zobaczysz poruszające się mięśnie. Dociśnij do nich czubek łokcia drugiej ręki (możesz też użyć grubego markera). Znajdź odpowiedni kąt w samym łokciu oraz dla punktu uciskającego na czubku łokcia i popracuj nad tym obszarem, zachowując odpowiednią intensywność ćwiczenia.
Poświęć chwilę na znalezienie właściwego miejsca i co jakiś czas zmieniaj nieco kąt ustawienia łokcia.