Opis
ZABURZENIE OBSESYJNO-KOMPULSYJNE U NASTOLATKÓW Jak poradzić sobie z natrętnymi myślami i kompulsjami dzięki technikom uważności i terapii poznawczo-behawioralnej
Autor: Jon Hershfield
Poradnik z ćwiczeniami
Życie z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym bywa przytłaczające i dezorientujące, szczególnie w burzliwym okresie dorastania. Ciągły niepokój i bezradność spowodowane uporczywymi, natrętnymi myślami (obsesjami) i czasochłonnymi powtarzalnymi zachowaniami (kompulsjami) zaburzają funkcjonowanie i uniemożliwiają cieszenie się życiem w pełni.
Wielokrotne mycie rąk, sprawdzanie, czy wszystko jest w porządku, liczenie rzeczy, porządkowanie, a nawet powtarzanie myśli w kółko – takie rytuały zabierają mnóstwo czasu! Uspokajają cię, gdy odczuwasz stres lub niepokój, ale dobrze wiesz, że ulga jest chwilowa i rytuał trzeba będzie powtórzyć, gdy znów poczujesz się nieswojo. Wpadasz w błędne koło, którego przerwanie może wydawać się niemożliwe, a nawet przerażające. Na szczęście świadomość tego, co nam dolega, może wzmacniać i dodawać sił, bo kiedy wiemy, co nam jest, możemy skorzystać z odpowiednich narzędzi i metod, żeby temu zaradzić.
Jon Hershfield, terapeuta i ekspert w dziedzinie leczenia OCD, opisuje zweryfikowane naukowo, skuteczne techniki poznawczo-behawioralne i oparte na uważności, które pomogą ci poradzić sobie nawet z najbardziej dotkliwymi objawami zaburzenia. Ten napisany przystępnym językiem, z humorem poradnik, zawierający pomysłowe ilustracje oraz angażujące ćwiczenia, wyposaży cię w narzędzia potrzebne do tego, by:
• radzić sobie z natrętnymi myślami i zachowaniami kompulsyjnymi,
• być „tu i teraz”,
• nauczyć się tolerować niepewność,
• rozwinąć samowspółczucie i wzmocnić pewność siebie.
Ta książka nie tylko pomoże ci przetrwać z OCD, ale również rozwinąć skrzydła. Co ważne, stanowi ona także cenne źródło wiedzy dla rodziców i klinicystów pragnących lepiej zrozumieć zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i sposób przeżywania go przez nastolatki.
Poradnik stanowi swego rodzaju przewodnik dla nastolatków po sposobach radzenia sobie z niechcianymi myślami i powtarzalnymi zachowaniami (kompulsjami). Jest to również drogowskaz dla rodziców, w jaki sposób pomóc dojrzewającemu dziecku. Głównym jego elementem są ćwiczenia, które stanowią wsparcie dla osób zmagających się z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Autor w przejrzysty sposób objaśnia, jak skutecznie radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Książka jest skierowana do młodych osób oraz ich rodziców, ale będzie także wartościowym narzędziem każdego psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego.
Agnieszka Tousty-Ingielewicz
psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna PTTPB,
Centrum psychoterapii E-Moc-Ja
Spis treści
ZABURZENIE OBSESYJNO-KOMPULSYJNE U NASTOLATKÓW Jak poradzić sobie z natrętnymi myślami i kompulsjami dzięki technikom uważności i terapii poznawczo-behawioralnej
Autor: Jon Hershfield
1. Kto jest megapodekscytowany tym, że ma problem psychiczny?
2. A więc OCD.
3. Dlaczego ja?
4. Niechciane, natrętne myśli.
5. Kompulsje.
6. Rytuały myślowe: mieć myśli a nastrętnie myśleć o nich.
7. Uważność: najwyższy poziom znudzenia.
8. Twój pomysł na własną medytację.
9. Kwestionowanie swojego sposobu myślenia.
10. "Niezła historia, koleś": jak reagować na niechciane myśli.
11. Elektroniczny punk rap (E/PR)
12. Piszesz lepsze scenariusze niż OCD.
13. Przejdźmy do ciała.
14. Brutalne, dzikie bezwzględne współczucie.
15. Niezwykła niewiedza, niesamowita niepewność.
16. Jasne, pewnie, oczywiście: dlaczego upewnianie się zmniejsz twoją pewność.
17. Kochani rodzice, jeśli ja muszę wykonywać ćwiczenia, to wy też powinniście!
18. Dlaczego dbanie o siebie jest ważne?
19. Walka ze stygmantyzacją i autostygmatyzacją.
20. Jeden rozdział "by wszystkimi rządzić": twój plan radzenia sobie z dowolną obsesją.
I jeszcze jedno...