WSTYD PODCZAS SESJI TERAPEUTYCZNEJ
- Wydawca: Edra Urban & Partner
- Rok wydania: 2019
- Wydanie: I
- Ilość stron: 392
- Oprawa: twarda
- ISBN: 978-83-66310-07-0
95,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 95,90 zł
Wstyd podczas sesji terapeutycznej
Autor: Ronda L. Dearing, June Price Tangney
Redakcja wydania polskiego: Katarzyna Kucharska
Wstyd jest powszechnie odczuwaną emocją, która przyczynia się do wielu problemów skłaniających klientów do przyjścia na terapię, np. słabego dostosowania psychicznego, trudności interpersonalnych i ogólnie słabego funkcjonowania w życiu (zob. Tangney i Dearing, 2002). Wstyd jest nie tylko czynnikiem leżącym u podstaw wielu powodów, z jakich klienci szukają pomocy u psychoterapeuty. Mogą oni także odczuwać wstyd, ponieważ potrzebują pomocy w swoich problemach emocjonalnych. Kiedy już rozpoczną terapię, mogą dalej doświadczać tej emocji podczas omawiania intymnych szczegółów swojego życia. Wstyd może się więc często pojawiać podczas terapii, chociaż oznaki jego odczuwania przez klienta mogą być subtelne.
Jeśli terapeucie nie uda się rozpoznać wstydu u klienta, bardzo prawdopodobne, że jego związane ze wstydem problemy nadal będą się utrzymywać. Ponadto klienci, którzy w trakcie terapii doświadczają nieuświadomionego wstydu, mogą się czuć niezrozumiani, co świadczy o porażce terapeuty w okazywaniu empatii. W związku z tym, że może to prowadzić do przedwczesnego zakończenia terapii, należy rozpoznawać, uświadamiać i omawiać doświadczanie wstydu przez klienta – zarówno po to, by stworzyć sojusz terapeutyczny, jak i w celu rozwiązania problemu wstydu.
Celem tej książki jest dostarczenie klinicystom wskazówek, jak radzić sobie ze wstydem u klientów. Omówiono w niej wszystkie aspekty wstydu, m.in. to, jak się rozwija, w jaki sposób jest powiązany z trudnościami psychicznymi, jak go rozpoznać i jak pomóc klientom rozwiązać problemy z nim związane. Eksperci, którzy podczas sesji terapeutycznych zmagali się ze wstydem i przekształcaniem go w konstruktywny sposób, dzielą się swoją mądrością i wnioskami, do jakich doszli przez lata doświadczenia klinicznego. Autorzy omawiają przede wszystkim konkretne strategie, które wykorzystują, żeby pomóc swoim klientom w poradzeniu sobie z trudnościami, jakich doświadczają oni z powodu wstydu. Autorzy opisują wszystkie techniki, szczegółowo omawiając podane przykłady i cytując fragmenty rozmów z pacjentami. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowane efektem pracy utalentowanych autorów, którzy w niniejszym podręczniku dostarczają cennej wiedzy na temat klinicznej charakterystyki wstydu, zarządzania nim i tego, jak sprawić podczas sesji terapeutycznej, by ustąpił.
Czytelnikami tej pozycji mogą być: psychologowie kliniczni, psychologowie zajmujący się poradnictwem, psychiatrzy, pracownicy społeczni, terapeuci par i rodzin, doradcy ds. uzależnień oraz inne osoby świadczące usługi w zakresie zdrowia psychicznego. Książka powinna zainteresować zarówno klinicystów w trakcie szkolenia, jak i doświadczonych specjalistów. Większość z nich prawdopodobnie nie odbyła żadnego szkolenia na temat zagadnień związanych ze wstydem, jednak bardzo prawdopodobne, że na co dzień spotyka się z tym doświadczeniem u klientów. Mamy nadzieję, że czytelnicy będą mogli pod wieloma względami wykorzystać przedstawiony tu materiał. Początkujący terapeuci skorzystają – być może w największym stopniu – z rady bycia wyczulonym na wstyd klienta jako ważnego aspektu terapii. Z kolei doświadczeni terapeuci być może uznają tę książkę za bardzo potrzebny zestaw narzędzi umożliwiających sprostanie odwiecznemu wyzwaniu, jakim jest pomoc klientom w przepracowaniu wstydu, tak aby zapobiec przyszłym negatywnym konsekwencjom.
Wstęp do książki Wstyd podczas sesji terapeutycznej
Tagi: psychoterapia książki ,
Wstyd podczas sesji terapeutycznej
Autor: Ronda L. Dearing, June Price Tangney
Redakcja wydania polskiego: Katarzyna Kucharska
Wstęp: Wstyd i jego kontekst
I Wstyd z wielu perspektyw terapeutycznych
Rozdział 1. Psychodynamika wstydu
Rozdział 2. Świat wewnętrzny zawstydzającego i zawstydzonego: perspektywa relacji z obiektem i podejście terapeutyczne
Rozdział 3. Terapia skoncentrowana na emocjach a wstyd
Rozdział 4. Leczenie wstydu: podejście funkcjonalno-analityczne
Rozdział 5. Wstyd a paradoks terapii grupowej
Rozdział 6. Wstyd w rodzinach: przekaz międzypokoleniowy
Rozdział 7. Wstyd w terapii par: pomoc w uzdrawianiu intymnej więzi
Rozdział 8. Terapia uchodźców i innych imigrantów doświadczających wstydu: perspektywa wielokulturowa
II Problemy stanowiące wyzwanie w terapii: zaburzenia kliniczne oparte na wstydzie
Rozdział 9. Terapia ze skłonnymi do odczuwania wstydu klientami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków 205 Ronald T. Potter-Efron
Rozdział 10. Rola wstydu w rozwoju i leczeniu zaburzenia osobowości borderline
Rozdział 11. Zaburzenie stresu pourazowego jako zaburzenie oparte na wstydzie
Rozdział 12. Obraz ciała a zaburzenia odżywiania. Znaczące źródło wstydu u kobiet
III Wstyd terapeuty
Rozdział 13. Wstyd terapeuty. Implikacje dla terapii i superwizji
IV Strategie skoncentrowane na wstydzie
Rozdział 14. Wstyd w psychoterapii a rola terapii skoncentrowanej na współczuciu
Rozdział 15. „Więzi”. 12-sesyjny psychoedukacyjny program nauczania odporności na wstyd
V Przyszłe kierunki badań i pracy terapeutycznej nad wstydem
Rozdział 16. Praca ze wstydem podczas sesji terapeutycznej. Podsumowanie i integracja
Skorowidz
O redaktorkach
Zespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcej