Opis
Techniki terapii poznawczej Podręcznik praktyka Wydanie 2
Autor: Robert L. Leahy
Książka została uporządkowana według rodzajów interwencji lub technik, począwszy od wielu tradycyjnych technik określania oraz oceny myśli i założeń. Rozdziały 2-5 prezentują techniki koncentrujące się na treści poznawczej myślenia, które jest często tendencyjne i nieprzydatne. Rozdział 6 zawiera analizę typowych założeń i tendencyjności - lub heurystyki - które utrudniają podejmowanie decyzji. Proces decyzyjny jest moja pasja od wielu lat. W rozdziale tym omawiam koncepcje kosztów utopionych, niechęć do ryzyka, opieranie decyzji na ograniczonych danych, nadmierne skupienie na natychmiastowych konsekwencjach i inne czynniki. Wiele osób w depresji i z zaburzeniami lękowymi ma problem z podejmowaniem decyzji, często więc tkwi w sytuacjach, których nie umie zmienić. Rozdział 7 nie powstałby, gdyby nie model metapoznawczy, opracowany przez Adriana Wellsa, który w minionej dekadzie okazał się prawdziwą innowacją. Natrętne myśli często prowadzą do przeceniania zawartych w nich treści, skłaniaja do osobistego postrzegania myśli oraz do przekonania, że myśli nieprzyjemne i niechciane należy eliminować, a także do twierdzenia, że są one nie do opanowania. Mam nadzieję, że rozdział ten pokaże innym klinicystom techniki, które stana się źródłem zmiany w życiu pacjentów.
Dla osób znających moje książki nie będzie zaskoczeniem fakt, że jeden rozdział (8) poświęciłem modyfikacji zmartwień i ruminacji. Omawiam w nim techniki, które można łączyć z metodami radzenia sobie z natrętnymi myślami. Materiał ten przyda się osobom mającym problemy z zamartwianiem się, ruminacją i natręctwami myślami w zespole stresu pourazowego oraz innych zaburzeniach. W rozdziale 9 pokazuję techniki, które pomagają pacjentom w redukcji przesadnych reakcji na wydarzenia i akceptacji nieuniknionych trudności życiowych. W rozdziale 10 przedstawiam techniki, które można wykorzystać w terapii chronicznych problemów ze schematami, często łączonych z zabuzreniami osobowości lub "stylami osobowości". Techniki te przydadzą się klinicystom pracującym z pacjentami doświadczającymi nawracających problemów w związkach, problemów z samoidentyfikacją i kłopotami w pracy oraz z tymi, którym pomaga długotrwałaterapia CBT. Rozdział 11 pokazuje osiągnięcia innych klinicystów, w tym moich współpracowników i moje własne, w zakresie udzielania pomocy pacjentom w wykorzystywaniu umiejetnosci radzenia sobie z burzliwymi emocjami. Może być tak, że niektórzy pacjenci będą potrzebowali pracy nad regulacją emocji, zanim sięgną po inne techniki ujęte w niniejszej książce.
Ostatnią część książki stanowi krótki rozdział 12 ukazujący przykłady, jak sobie radzić z opisanymi wcześniej zniekształceniami poznawczymi. Następnie zamieszczam trzy krótkie rozdziały poświęcone technikom wykorzystywanym w przypadku powszechnych problemów, takich jak potrzeba akceptacji (rozdział 13), samokrytycyzm (rozdział 14) i złość (rozdział 15). Mogliśmy zająć się jeszcze innymi zagadnieniami, ale mam nadzieję, że te przykłady będa dla klinicystów przewodnikiem, w jaki sposób wykorzystać szerokie spektrum technik w przypadku mniej lub bardziej typowych problemów.
Fragment przedmowy do książki Techniki terapii poznawczej Podręcznik praktyka Wydanie 2
Spis treści
Techniki terapii poznawczej Podręcznik praktyka Wydanie 2
Autor: Robert L. Leahy
Lista formularzy.
Część I Początek terapii poznawczej.
Rozdział 1 Wstęp.
Część II Techniki.
Rozdział 2 Wywoływanie myśli.
Rozdział 3 Ocena i weryfikacja myśli.
Rozdział 4 Ocena założeń i zasad.
Rozdział 5 Przetwarzanie informacji i błędy logiczne.
Rozdział 6 Modyfikacja procesu podejmowania decyzji.
Rozdział 7 Reakcja na natrętne myśli i ich ocena.
Rozdział 8 Modyfikacja zmartwień i ruminacji.
Rozdział 9 Spojrzenie z perspektywy.
Rozdział 10 Określanie i modyfikacja schematów.
Rozdział 11 Techniki regulacji emocjonalnej.
Część III Konkretne zastosowania.
Rozdział 12 Analiza i kwestionowanie zniekształceń poznawczych.
Rozdział 13 Modyfikacja potrzeby aprobaty.
Rozdział 14 Kwestionowanie samokrytycyzmu.
Rozdział 15 Radzenie sobie ze złością.
Rozdział 16 Uwagi końcowe.
Bibliografia.
Indeks.