Opis
Odpowiedzialność karna za wykonywanie zabiegów kosmetycznych Rafała Kubiaka to pierwsza tak obszerna publikacja na rynku polskim, która dotyczy zagadnień prawnych w kosmetologii.
"Stwierdzić należy, iż rozprawa Rafała Kubiaka dotyczy zagadnień ważnych społecznie i – z punktu widzenia ocen prawnych – istotnych, choć leżących z reguły na uboczu zainteresowań piśmiennictwa z zakresu prawa karnego. (...) Praca R. Kubiaka zainteresować powinna przede wszystkim osoby zajmujące się praktyką związaną z wykonywaniem zabiegów kosmetycznych. Dla tej grupy czytelników szczególnie użyteczne będą obszerne części rozprawy, w których wnikliwie i szczegółowo analizuje się przesłanki legalności działań podejmowanych w celach kosmetycznych, a zwłaszcza – znaczenie i warunki skuteczności zgody osoby poddającej się zabiegowi. Z punktu widzenia czytelnika zajmującego się zagadnieniami teoretycznymi prawa karnego szczególnie interesujące wydają się rozważania Autora dotyczące uzasadnienia braku cechy znamienności czynów powodujących uszkodzenie ciała a stanowiących podjęte za zgodą uprawnionego i wykonane lege artis zabiegi kosmetyczne. W rozprawie stwierdza się, iż tego rodzaju ingerencje nie stanowią przekroczenia leżącej u podstaw odpowiednich przepisów karnych normy postępowania (sankcjonowanej). Działania te nie wypełniają zatem znamion nie tylko typów czynów polegających na naruszeniu nietykalności cielesnej, lecz także na spowodowaniu uszkodzenia ciała. Niezależnie od tego, czy podniesione w pracy argumenty przekonają czytelnika, niewątpliwie skłaniają one do poddania rewizji przyjmowanych w piśmiennictwie zapatrywań i stanowią istotny impuls do nowych przemyśleń i dyskusji w tym zakresie."
Ryszard Dębski
dr hab., prof. UŁ
Rafał Kubiak ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego gdzie uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Obecnie pełni obowiązki kierownika Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zajmuje również stanowiska adiunkta w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Łódzkiego oraz jest Zastępcą Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. Jest autorem licznych opracowań naukowych i publikacji popularnonaukowych. Zajmuje się także systemem kształcenia lekarzy.
Spis treści
1. Zabiegi kosmetyczne w ujęciu historycznym
2. Zagrożenia związane z zabiegami kosmetycznymi i ich konsekwencje karnoprawne
3. Konstrukcja kontratypów
4. "Legalność pierwotna" zabiegów kosmetycznych
5. Pojęcie celu leczniczego i zdrowia (zdrowia psychicznego)
6. Zgoda na zabieg kosmetyczny
7. Zachowanie reguł ostrożności (postępowania z dobrem prawnym)
8. Dopuszczalność zabiegów sterylizacji oraz operacji adaptacyjnych