Opis
Autorzy pokazują, jak wykorzystać ogólną wiedzę na temat zmiany zachowań – zwłaszcza model etapów zmiany − aby skutecznie leczyć zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Książka zawiera cenne dla klinicystów informacje dotyczące oceny klientów, zwiększania ich motywacji i zaangażowania oraz strategii terapeutycznych, które przynoszą najlepsze rezultaty na różnych etapach wychodzenia z nałogu. Uczy, jak pracować z pojedynczymi osobami, grupami osób, parami i rodzinami oraz jak leczyć uzależnionych o szczególnych wymaganiach – osoby popełniające przestępstwa pod wpływem substancji psychoaktywnych oraz kobiety nadużywające alkoholu i narkotyków.
Praca ta, oparta na najnowszych teoriach i badaniach naukowych, powinna się stać lekturą obowiązkową wszystkich specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnień, w tym psychologów klinicznych, pracowników socjalnych, pielęgniarzy i pielęgniarek z oddziałów psychiatrycznych, terapeutów i psychiatrów. Może też być doskonałym materiałem pomocniczym dla wykładowców prowadzących zajęcia na temat nadużywania substancji psychoaktywnych oraz sposobów leczenia uzależnień w ramach studiów i szkoleń podyplomowych.
„Od ponad dziesięciu lat model etapów zmian wpływa na sposób postrzegania, opracowywania i przeprowadzania terapii uzależnień. Książka odzwierciedla nieustanny rozwój tego modelu i jego coraz powszechniejsze zastosowanie w praktyce klinicznej”.
Dr Arnold M. Washton, dyrektor wykonawczy Recovery Options, New York City i Princetown, New Jersey
„To wyjątkowe opracowanie autorstwa wybitnych specjalistów z dziedziny uzależnień. Przedstawiono w niej podstawowe zagadnienia dotyczące procesu zmiany oraz sposób, w jaki mogą być one wykorzystane w terapii. Książka została przystępnie napisana i opatrzona ciekawymi przykładami z praktyki klinicznej”.
Dr Marc Galanter,
Dyrektor Wydziału Uzależnień od Alkoholu i Narkotyków,
New York University School of Medicine
Dr Gerard J. Connors prowadzi badania kliniczne dotyczące m.in. leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, dopasowywania terapii do pacjenta, wczesnych interwencji u osób silnie uzależnionych od alkoholu, roli zespołów terapeutycznych w leczeniu uzależnień oraz analizy rezultatów terapii.
Dr Carlo C. DiClemente jest współtwórcą modelu etapów zmian i autorem wielu publikacji naukowych na temat roli motywacji oraz zmian zachowania w przypadku różnych problemów zdrowotnych.
Dr Mary Marden Velasquez bada rozwój interwencji w takich dziedzinach jak terapia płodowego zespołu alkoholowego, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, grupowa terapia uzależnień od substancji psychoaktywnych, zapobieganie zarażeniu wirusem HIV oraz rzucanie palenia.
Dr Dennis M. Donovan opublikował ponad dwieście prac, w tym pięć poświęconych uzależnieniom od alkoholu i narkotyków.
Tagi:
uzależnienia książki , uzależnienia ksiażki , uzaleznienia książki ,
Spis treści
Rozdział 1. Tło i przegląd zagadnień 13
Rozdział 2. Etapy zmian 30
Rozdział 3. Metody oceny 69
Rozdział 4. Planowanie terapii 122
Rozdział 5. Terapia indywidualna 139
Rozdział 6. Terapia grupowa 177
Rozdział 7. Terapia par i udział rodziny w leczeniu 207
Rozdział 8. Grupy osób o szczególnych potrzebach. Przypadki kobiet uzależnionych od alkoholu lub narkotyków i osób popełniających przestępstwa drogowe pod wpływem substancji psychoaktywnych 242
Rozdział 9. Nawrót 275
Rozdział 10. Środowiska sprzyjające interwencjom 298
Rozdział 11. Uwagi końcowe i kierunki rozwoju 323
Bibliografia 361
Indeks 411