Opis
Marylin Lawrence jest członkinią Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego i Instytutu Psychoanalizy. Pracuje na oddziale dorosłych w Klinice Tavistock oraz prowadzi prywatną praktykę w Londynie. Celem serii książek wydawanych przez Klinikę Tavistock, do której należy również "Anorektyczny umysł" jest zaprezentowanie nowych sposobów rozumienia i leczenia zaburzeń psychicznych dzieci, młodzieży i dorosłych, przyjmując perspektywę indywidualną oraz rodzinną.Od wielu lat zainteresowania Marylin Lawrence skupiają się na zaburzeniach odżywiania oraz na zagadnieniach związanych z gender i rozwojem seksualnym.
"Anorektyczny umysł Psychoanalityczna perspektywa w leczeniu zaburzeń odżywiania"
- awersja do jedzenia
- seksualność
- kobiecość
- popęd śmierci
Książka Marylin Lawrence "Anorektyczny umysł Psychoanalityczna perspektywa w leczeniu zaburzeń odżywiania" jest próbą zrozumienia stanów umysłu leżących u podłoża zaburzeń odżywiania. Podstawą zawartych w niej rozważań jest perspektywa psychoanalityczna, zgodnie z którą funkcjonowanie umysłu jest zarówno nieświadome, jak i świadome, a istota ludzka tylko częściowo rozumie swoje motywacje. Autorka odwołuje się do teorii relacji z obiektem, koncepcji destrukcyjnego narcyzmu, popędu śmierci, myślenia symbolicznego i konkretnego; bada również związki anoreksji z traumą i nadużyciem seksualnym.
Książka "Anorektyczny umysł Psychoanalityczna perspektywa w leczeniu zaburzeń odżywiania" przedstawia historię zaburzeń odżywiania z trzech różnych punktów widzenia, a mianowicie z perspektywy:
- chronologicznego przeglądu objawów i rodzajów leczenia poczynająć od wczesnochrześcijańskich pustelników i pustelniczek;
- historii myśli psychoanalitycznej dotyczącej omawianego tematu;
- historii wczesnych wzorców karmienia zaczynając od niemowlęctwa poprzez okres dziecięcy po adelescencję czyli z punktu widzenia historii rodzinnej pacjentek.
Wspominając o również o fascynujących i zaskakujących determinantach kulturowych i społecznych, książka skupia się jednak przede wszystkim na mozolnej, ale przynoszącej satysfakcję klinicznej pracy z pacjentkami z zaburzeniami odżywiania.
"Anorektyczny umysł" Marylin Lawrence jest zwieńczeniem trzydziestu lat pracy klinicznej koncentrującej się na niezwykle opornej materii zaburzeń odżywiania – anoreksji i bulimii. Jedną z wielu zalet książki jest opisywanie tych problemów z podwójnej perspektywy: od strony pracy z pacjentami w gabinecie psychoterapeutycznym, a także z perspektywy opieki nad bardzo chorymi osobami leczonymi na specjalistycznych oddziałach szpitalnych.
[…] Autorka kładzie główny nacisk na ścisły związek między zakłóceniami w jedzeniu i zakłóceniami w nawiązywaniu oraz utrzymywaniu relacji, wspierając tę tezę licznymi opisami przypadków.
Książka ta z pewnością będzie miała wielką wartość dla osób pracujących zawodowo na tak trudnym polu, a także dla pacjentek oraz ich rodzin.
Spis treści
"Anorektyczny umysł Psychoanalityczna perspektywa w leczeniu zaburzeń odżywiania" Marylin Lawrence:
O autorce . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Podziękowania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
Przedmowa (Margot Waddell) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Wprowadzenie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Rozdział 1
Perspektywa historyczna i współczesna . . . . . . . . . . . . . . . .22
Rozdział 2
Psychoterapia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .43
Rozdział 3
Zaburzenia odżywiania a relacja z obiektem . . . . . . . . . . . .63
Rozdział 4
Seksualny i emocjonalny rozwój dziewczynek . . . . . . . . . .86
Rozdział 5
Anoreksja i kobiecość . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .101
Rozdział 6
Życie i śmierć . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .127
Rozdział 7
Diagnoza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .150
Rozdział 8
Wnioski i prognozy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .168
Bibliografia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .170
Indeks haseł . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .175
Indeks nazwisk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .182