ENDOKRYNOLOGIA NUKLEARNA
- Wydawca: MediPage
- Rok wydania: 2015
- Wydanie: I
- Ilość stron: 248
- Oprawa: twarda
- ISBN: 978-83-64737-45-9
170,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 170,00 zł
Choroby endokrynologiczne często są polem walki, na którym powodzenie terapii zależy od współdziałania zespołu oraz owocnej współpracy z lekarzami różnych specjalizacji: endokrynologami, lekarzami medycyny nuklearnej, chirurgami, onkologami, radiologami, patomorfologami itp.
Medycyna nuklearna ma swój wielki wkład zarówno w metody obrazowania, jak i podejścia terapeutyczne w endokrynologii. Jest gałęzią medycyny, która stosuje radioizotopy w diagnostyce i leczeniu różnych chorób.
Spektakularny rozwój technologii i aparatury medycznej stworzył nowym procedurom medycyny nuklearnej możliwość polepszenia jakości opieki medycznej. Dziedziny, które szczególnie na tym skorzystały, to obrazowanie hybrydowe z PET/TK i SPECT/TK oraz terapia radioizotopowa. Możliwość powiązania informacji fizjologicznych i anatomicznych dzięki obrazowaniu hybrydowemu w dużej mierze poszerzyła zakres informacji dostępnych w leczenia pacjentów.
Książka jest podzielona na dwie części: pierwsza obejmuje ogólne informacje z zakresu medycyny nuklearnej z uwzględnieniem także głównych zasad fizyki jądrowej; druga część dotyczy zastosowania medycyny nuklearnej w diagnostyce oraz terapii endokrynologicznej i jest ułożona z uwzględnieniem podziału na narządy i jednostki chorobowe. Książka ta ma być wsparciem dla endokrynologa, przedstawiając w sposób łatwy do zrozumienia, zwięzły i syntetyczny zastosowanie medycyny nuklearnej w codziennej praktyce endokrynologicznej.
Mając świadomość, że medycyna nuklearna jest dynamicznie zmieniającą się dziedziną, autorka stara się skupić na ogólnych zasadach, a nie na szczegółach. Wprowadzenie nowych technologii zmusza do poszerzenia wymogów szkolenia lekarzy medycyny nuklearnej, jak też endokrynologów. Endokrynolodzy powinni być zaznajomieni z ideą obrazowania czynnościowego, molekularną i celowaną diagnostyką radioizotopową oraz terapią zaburzeń endokrynologicznych, nazywanych ogólnie "endokrynologią nuklearną".
Część I Podstawy medycyny nuklearnej
1. Podstawy medycyny nuklearnej
2. Szczegółowe pomiary, jednostki i terminy
3. Dozymetria
4. Ochrona radiologiczna
5. Aparatura w medycynie nuklearnej
6. Radiofarmaceutyki
Część II Medycyna nuklearna w endokrynologii
7. Tarczyca
8. Przytarczyce
9. Nadnercza
10. Guzy neuroendokrynne (NET)
11. PET/TK w endokrynologii
Skorowidz
Zespół POEMS to rzadkie schorzenie, które może znacząco wpływać na jakość...
czytaj więcejZespół Pradera-Williego stanowi rzadki, genetyczny zespół, który może prowadzić...
czytaj więcejNiedobór witaminy K może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które...
czytaj więcejMeningokoki są jednymi z głównych sprawców inwazyjnej choroby meningokokowej,...
czytaj więcejKiedy zdrowie stało się jednym z najważniejszych priorytetów dla wielu osób,...
czytaj więcej