ABC LEKÓW W STOMATOLOGII
- Wydawca: Czelej
- Rok wydania: 2018
- Wydanie: I
- Ilość stron: 124
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-7563-256-9
69,50 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 69,50 zł
ABC leków w stomatologii
Autor: Małgorzata Knaś, Małgorzata Bartold‑Kuryś, Joanna Kłossowska, Karolina Niedziołko‑Bagniuk, Iwona Wilińska
Szanowni Czytelnicy,
zachętą dla autorek do napisania niniejszego kompendium leków stosowanych w stomatologii, które z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce, stały się rosnące oczekiwania lekarzy stomatologów podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe, a także potrzeba szerzenia wiedzy farmaceutycznej i farmakologicznej niezbędnej w pracy lekarza dentysty: periodontologa, ortodonty, protetyka, chirurga stomatologicznego czy chirurga szczękowo-twarzowego.
Praca lekarza dentysty, w szerokim rozumieniu tego zawodu, to nie tylko wykonywanie procedur dentystycznych czy chirurgicznych. To również ordynowanie leków, przede wszystkim antybiotyków oraz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leki są niezmiernie pomocne w likwidacji już istniejących stanów zapalnych, a także w pełnym zabezpieczeniu pacjenta przed wystąpieniem dolegliwości bólowych czy powikłaniami w postaci zakażeń bakteryjnych. Substancje lecznicze przepisywane w odpowiednich dawkach i na odpowiedni okres pozwalają, bez szkody dla organizmu pacjenta, wspomóc wszystkie aspekty leczenia stomatologicznego. Stosowane środki znieczulające, często połączone z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne, zapewniają zniesienie odczuć bólowych czy też ograniczenie krwawienia w obrębie pola pracy lekarza dentysty.
Dlatego w tej książce przybliżamy Państwu temat leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, antybiotyków oraz środków znieczulenia miejscowego stosowanych w stomatologii. Opisujemy sposoby ich dawkowania w różnych grupach pacjentów oraz preparaty dostępne obecnie na rynku farmaceutycznym.
W dobie powszechnego stosowania leków bez recepty, leczenia się u róznych specjalistów, stosowania politerapii, czyli po prostu przyjmowania przez Państwa pacjentów różnych leków, suplementów i środków medycznych, konieczne jest posiadanie rozległej wiedzy z zakresu interakcji lekowych. Dlatego w kompendium tym zebraliśmy również wiedzę dotyczącą różnych niebezpieczeństw i działań niepożądanych, wynikających z łącznego podawania leków wykorzystywanych w leczeniu wielu chorób ogólnoustrojowych z lekami stosowanymi w stomatologii.
Na koniec przedstawiliśmy obecny stan wiedzy na temat leków w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej, ich przeznaczenia i ewentualnego wpływu na środowisko jamy ustnej pacjenta.
Mamy nadzieję, iż zebrane w tym kompendium wiadomości ułatwią Państwu codzienną pracę lekarza dentysty.
Małgorzata Knaś z Zespołem
ABC leków w stomatologii
Autor: Małgorzata Knaś, Małgorzata Bartold‑Kuryś, Joanna Kłossowska, Karolina Niedziołko‑Bagniuk, Iwona Wilińska
1. Klasyfikacja anatomiczno-terapeutyczno-chemiczna antybiotyków ordynowanych w stomatologii
2. Leki przeciwbólowe stosowane w stomatologii w ujęciu klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej: grupa M, N
3. Leki znieczulenia miejscowego stosowane w stomatologii
4. Interakcje leków ogólnie stosowanych z lekami stosowanymi w stomatologii - antybiotyki oraz leki przeciwbólowe i znieczulające
5. Tabletki rozpadające się w jamie ustnej
6. Indeks nazw leków
Tyrozynemia to rzadka choroba wynikająca z genetycznych defektów w metabolizmie...
czytaj więcejChoroby oczu to szeroka kategoria schorzeń, które wpływają na funkcjonowanie...
czytaj więcejCzerwienica prawdziwa to rzadkie, ale istotne schorzenie, które może znacząco...
czytaj więcejChoroby pasożytnicze, znane także jako parazytozy, stanowią grupę zakażeń wywoływanych...
czytaj więcejCukrzyca typu 2 to najczęstsza forma cukrzycy, stanowiąca około 90-95% wszystkich...
czytaj więcejChoroba von Willebranda charakteryzuje się różnorodnymi objawami klinicznymi,...
czytaj więcej