ZAKAŻENIA W OTORYNOLARYNGOLOGII NOWOCZESNE I AKTUALNE POSTĘPOWANIE
- Wydawca: PZWL
- Rok wydania: 2022
- Wydanie: I
- Ilość stron: 386
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788301226084
157,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 152,90 zł
Zakażenia w otorynolaryngologii Nowoczesne i aktualne postępowanie
Autor: Jurek Olszewski
Prof. dr hab. n. med. Jurek Olszewski ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi z wyróżnieniem w 1980 r., uzyskując kolejno specjalizacje: I stopnia z zakresu otolaryngologii (1984 r.), II stopnia z otolaryngologii (1987 r.), tytuł specjalisty medycyny sportowej (2000 r.), tytuł specjalisty rehabilitacji medycznej (2002 r.), tytuł specjalisty w zakresie audiologii i foniatrii (2005 r.). Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1984 r., doktora habilitowanego nauk medycznych w 1996 r. i tytuł profesora w 2001 r. W latach 2002–2008 pełnił stanowisko Dziekana Wydziału Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii w latach 2003-2021, od 2003 r. kieruje II Katedrą Otolaryngologii tegoż Uniwersytetu. W latach 2012–2020 Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego. Doskonały dydaktyk o dużym doświadczeniu, uczestniczący w licznych krajowych (168) i zagranicznych konferencjach (49), na których wygłosił 618 doniesień naukowych. Charyzmatyczny długoletni Dziekan i Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Posiada bogaty dorobek naukowy, na który składa się 459 publikacji.
Podręcznik Zakażenia w otorynolaryngologii - nowoczesne i aktualne postępowanie to publikacja skierowana do specjalistów takich dziedzin, jak: otolaryngologia, audiologia i foniatria, geriatria, rehabilitacja medyczna, fizjoterapia, farmakologia, neurologia, czy medycyna rodzinna.
Górne drogi oddechowe i ucho środkowe (narządy ORL) są najbardziej narażone na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego ich zakażenia są jedną z częstszych przyczyn wizyt u lekarza i stanowią około 50–60% wszystkich porad ambulatoryjnych, a u dzieci są najczęstszą przyczyną hospitalizacji, wśród osób dorosłych dominują jako główna przyczyna absencji chorobowej.
Zakażenia układu oddechowego są problemem klinicznym, z którym stykają się lekarze większości specjalności. Ponadto bardzo często stanowią one powikłania leczenia, zarówno zachowawczego, jak i zabiegowego lub występują jako schorzenia współistniejące, zwłaszcza u osób w starszym wieku.
Postępy w naukach biologicznych i medycznych przyczyniły się do rozwoju nowoczesnych metod diagnostycznych i potrzeby opracowania rekomendacji do stosowania antybiotykoterapii w zakażeniach górnych dróg oddechowych.
Rozdziały prezentowanej publikacji zostały opracowane w sposób syntetyczny według jednolitego schematu. Wskazano na nowe możliwości diagnostyczne zakażeń górnych dróg oddechowych i rekomendacje do stosowania antybiotykoterapii. Zadbano również o aspekt praktyczny podręcznika w postaci ciekawych przypadków klinicznych, umieszczonych w wybranych rozdziałach.
Z tych wszystkich wymienionych wyżej powodów kompleksowe omówienie złożonej problematyki zakażeń w otorynolaryngologii, dedykowane szeroko rozumianemu środowisku medycznemu jest jak najbardziej celowe. Książka, która trafi do Państwa rąk, jest właśnie takim opracowaniem. Serdecznie polecamy Państwu ten podręcznik.
1. Rola błony śluzowej w systemie odpornościowym
2. Mechanizmy obronne w zakażeniach górnych dróg oddechowych
3. Drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia górnych dróg oddechowych
4. Diagnostyka zakażeń górnych dróg oddechowych
5. Racjonalna i empiryczna antybiotykoterapia w zakażeniach górnych dróg oddechowych
6. Zakażenia nosa i zatok przynosowych u dorosłych
7. Zakażenia nosa i zatok przynosowych u dzieci
8. Zakażenia ucha u dorosłych
9. Zakażenia ucha u dzieci
10. Zakażenia jamy ustnej
11. Zakażenia gardła
12. Zakażenia krtani u dorosłych
13. Zakażenia krtani u dzieci
14. Zakażenia ślinianek
15. Zakażenia regionu szyi
16. Zakażenia skóry narządów ORL
Zespół Downa jest jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych,...
czytaj więcej