Opis
Pierwsza publikacja z nowego cyklu wydawniczego Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna
Słowo wstępne
Szanowni Państwo,
Z dużą satysfakcją przekazujemy polskiemu Czytelnikowi pierwszą publikację cyklu wydawniczego w całości poświęconego Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej (TPP). Psychoterapia Pozytywna jest relatywnie nowym zjawiskiem na światowej mapie współczesnych szkół psychoterapii. Twórcą tego systemu terapeutycznego jest profesor Nossrat Peseschkian, klinicysta, badacz i propagator psychoterapii. Mając na względzie zarówno unikatowość, jak i charakter transteoretyczny Psychoterapii Pozytywnej pragniemy, Drogi Czytelniku zapoznać Cię z jej podstawowymi założeniami i narzędziami.
W kolejnych edycjach naszego cyklu zamieszczać będziemy przydatne informacje na temat holistycznego modelu leczenia, pięciu etapów procesu terapeutycznego czy psychodynamicznego modelu konfliktów. Ponadto wyjaśnimy, czym są potencjalności aktywne i mikrotraumy oraz jak można spożytkować transkulturowe ramy odniesienia w diagnozie i w leczeniu. Nie zabraknie w nich także metafor terapeutycznych i przykładów ich praktycznych zastosowań. W ramach cyklu „Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej” zamieszczać będziemy również prace autorów polskich i zagranicznych, którzy mają znaczący wkład w rozwój i popularyzację Psychoterapii Pozytywnej.
Wierzymy, że głęboki humanizm oraz wymiar transkulturowy tego podejścia może wnieść cenne wartości, nie tylko do naszego życia zawodowego, ale i osobistego. Liczne przykłady zaczerpnięte z odległych nam kultur mogą posłużyć zarówno zrelatywizowaniu naszych przekonań, jak i zrewidowaniu stosowanych przez nas koncepcji i metod terapeutycznych.
Profesor Nossrat Peseschkian z urodzenia Pers, zamieszkały do momentu śmierci w Niemczech, przypomina nam, że kultura warunkuje nasz system myślenia i wartościowania. Tym samym rozumiejąc lepiej kontekst społeczno-kulturowy, z którego wywodzą się nasi pacjenci, odkrywamy źródła ich cierpienia oraz znajdujemy bardziej adekwatne formy pomocy psychologicznej.
Ufamy, że dzięki naszej inicjatywie wydawniczej Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna spotka się w Polsce z życzliwą akceptacją środowiska zawodowego, podobnie jak miało to miejsce w wielu krajach Wschodu i Zachodu.
Roman Ciesielski
Wprowadzenie
Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna (TPP) jest szkołą psychoterapii założoną w Wiesbaden (Niemcy) w 1968 r. przez psychiatrę Nossrata Peseschkiana. Dla wielu profesjonalistów w Polsce jest ona podejściem relatywnie nowym i mylnie identyfikowanym z psychologią pozytywną Martina Seligmana.
W związku z coraz większym zainteresowaniem zarówno w naszym kraju, jak i na świecie koncepcjami Peseschkiana w niniejszej publikacji zostaną przedstawione podstawowe założenia teoretyczne Psychoterapii Pozytywnej oraz jej odniesienia do kontekstu klinicznego.
Opisywana metoda leczenia będzie zaprezentowana jako model metateoretyczny, asymilujący różne podejścia, m.in.: psychodynamiczne, poznawcze, humanistyczne i strategiczne. Podkreślenia wymaga fakt, że Psychoterapia Pozytywna uwzględnia perspektywę transkulturową i poszukuje zastosowania uniwersalnego dla wypracowanych przez siebie narzędzi diagnostycznych i strategii terapeutycznych.
W pierwszej kolejności odniesiemy się do zagadnień związanych ze standardami nauczania opisywanej metody oraz afiliacji Psychoterapii Pozytywnej jako szkoły psychoterapii w profesjonalnych strukturach międzynarodowych, następnie opiszemy jej założenia teoretyczne i aspekty praktyczne.
Nota o autorze
Roman Ciesielski - dr n. med., psychoterapeuta oraz superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Konsultant Krajowy do spraw Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, Konsultant Wojewódzki do spraw Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, certyfikowany terapeuta Otwartego Dialogu oraz hipnoterapii ericksonowskiej. Autor i realizator „Wrocławskich Spotkań z Psyche”. Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii.
Tagi:
psychoterapia książki ,
Spis treści
Słowo wstępne
Wprowadzenie
1. Psychoterapia Pozytywna na światowej mapie psychoterapii
1.1. Przynależność do profesjonalnych stowarzyszeń
1.2. Światowe Stowarzyszenie Psychoterapii Pozytywnej (WAPP)
1.3. Psychoterapia Pozytywna – rys historyczny
1.4. Standardy nauczania TPP i standardy leczenia
Standardy leczenia
Standardy szkolenia w metodzie
Publikacje
1.5. Krótki opis Psychoterapii Pozytywnej jako metody terapeutycznej
1.6. Psychoterapia Pozytywna a psychologia pozytywna – podobieństwa i różnice
2. Psychoterapia Pozytywna – koncepcje i strategie leczenia
3. Psychoterapia Pozytywna a holistyczna wizja człowieka i świata
3.1. Positum
3.2. Model Równowagi („Cztery Jakości Życia”)
Model Równowagi jako narzędzie diagnostyczne
Model Równowagi a potencjalności aktywne
3.3. Trzy Etapy Interakcji
Etap 1. Przyłączenie
Etap 2. Zróżnicowanie
Etap 3. Oddzielenie
4. Psychoterapia Pozytywna jako podejście integracyjne
4.1. Podejście strategiczne
4.2. Podejście poznawcze
4.3. Podejście psychodynamiczne
4.4. Podejście humanistyczne i transkulturowe
5. Podejście strategiczne
5.1. Pięć Etapów Psychoterapii Pozytywnej
Etap obserwacji i dystansowania się
Etap inwentarza
Etap wsparcia sytuacyjnego
Etap werbalizacji
Etap rozszerzania celów
6. Podejście poznawcze
6.1. Inwentarz Analizy Różnicowej
6.2. Cztery Wymiary Modelowania
7. Podejście psychodynamiczne
7.1. Zoperacjonalizowany model konfliktów intrapsychicznych
Konflikt aktualny
Teoria mikrotraum
Makrotraumy
Typy reakcji w sytuacji konfliktu
Konflikt podstawowy
Konflikt wewnętrzny
Konflikt kluczowy
8. Podejście humanistyczne i transkulturowe
8.1. Zdolności immanentne człowieka i ich rozwój
8.2. Model Równowagi
8.3. Positum
8.4. Zastosowanie przypowieści, metafor i przykładów transkulturowych w terapii
8.5. Transkulturowość
Piśmiennictwo