TERAPIA LOGOPEDYCZNA
- Wydawca: Difin
- Rok wydania: 2014
- Wydanie: I
- Ilość stron: 159
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788379306008
39,60 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 39,60 zł
Z przedmowy do książki Edyty Joanny Lichoty Terapia logopedyczna:
Poprawna wymowa jest jednym z najważniejszych czynników umożliwiających prawidłowe rozwijanie się dziecka w społeczeństwie. W związku z powyższym w okresie do 6 lat powinno mieć już opanowaną prawidłową artykulację wszystkich głosek języka polskiego. Wady wymoczy często kształtują ujemne cechy osobowości, takie jak: nieśmiałość, zamykanie się w sobie, poczucie mniejszej wartości. Z powyższego względu terapia logopedyczna rozpoczynana w wieku wczesnoszkolnym powinna trwać jak najkrócej, aby zminimalizować skutki nieprawidłowości. Dziecko mające duży zasób słów lepiej funkcjonuje w środowisku, dzięki czemu ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu.
(...) Wady wymowy utrudniają naukę, a nawet ograniczają możliwość wyboru zawodu w życiu dorosłym. Czasami nieprawidłowa wymowa popycha do wyboru zawodu niezgodnego z aspiracjami i zdolnościami, rodząc frustrację.
Publikacja ta powstała w wyniku wieloletniej praktyki logopedycznej. Treści w niej zawarte będą pomocne dla rodziców, jak i nauczycieli i logopedów. Najważniejsze są ćwiczenia narządów mowy, które pozwolą usprawnić język, wargi, policzki, wpływając tym samym na wymawianie poszczególnych głosek języka polskiego. (...) Zdjęcia z ćwiczeniami narządów mowy przygotowują dziecko do prawidłowej wymowy każdej głoski. Dla logopedów został opracowany materiał do ćwiczeń wszystkich głosów języka polskiego. Pozycja ta skierowana jest również do studentów logopedii, oraz osób, które dopiero je ukończyły, gdyż zawiera szczegółowe instrukcje do pracy z dzieckiem. Podane w książce ćwiczenia uwzględniają tylko prawo implikacji i stadialności. Kolejność omawianych głosek jest umowna i nie ma nic wspólnego z zasadą chronologii względnej. Układ poszczególnych głosek w materiałach ćwiczeniowych został dostosowany do najczęściej występujących wad wymowy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Książka ta powinna również pomóc ocenić rodzicom, czy dziecko ma wystarczająco sprawne narządy mowy, wspomóc bazę dydaktyczną nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej i logopedów. Dzięki zawartym w książce wyrazom można poszerzyć zasób słownictwa dziecka, a wiersze wykorzystać nie tylko do ćwiczeń logopedycznych, ale również do wyćwiczenia pamięci dziecka. Fotografie Grzesia zamieszczone w książce przedstawiają, jak prawidłowo powinna wyglądać artykulacja poszczególnych głosek. Ćwiczenia narządów mowy przedstawione na zdjęciach mogą być wprowadzane już od najmłodszych lat dziecka, gdyż są jednym z najważniejszych elementów koniecznych do osiągnięcia prawidłowej wymowy.
Tagi: pomoce logopedyczne ,
Przedmowa
Diagnoza, teoria i praktyka logopedyczna
Wskazówki dla logopedów
Ćwiczenia narządów mowy (wkładka I)
Wymowa spółgłosek i samogłosek (wkładka II)
Narządy mowy w przekroju
Materiał do ćwiczeń spółgłosek
Obrazy spółgłosek: sz, ż, cz, dż
Sz
Ż (rz)
Cz
Dż
S
Z
C
Dz
Ś (si)
Ź (zi)
Ć (ci)
Dź (dzi)
T
D
N
R
L
L’ (li)
K
G
Ch (h)
K’ (ki)
G’ (gi)
Ch’ (chi)
P
B
M
P’ (pi)
B’ (bi)
M’ (mi)
F
W
F’ (fi)
W’ (wi)
Ń (ni)
J
Ł
Materiał do ćwiczeń samogłosek
A
E
O
U
I
Y
Ą
Ę
Obrazy spółgłosek (wg m. Abińskiego)
Sz, ż, cz, dż
S, z, c, dz
Ś, ź, ć, dź
T, d, n
R, l, li
K, g, ch
K’ (ki), g’ (gi), ch’ (chi)
P, b, m
P’ (pi), b’ (bi), m’ (mi)
F, w, f’ (fi), w’ (wi)
Ń, j
A, e, o, u
I, y, ą, ę
Bibliografia
Zespół Angelmana to choroba, która charakteryzuje się specyficznymi objawami...
czytaj więcejZespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcej