ENDOKRYNOLOGIA GINEKOLOGICZNA
- Wydawca: PZWL
- Rok wydania: 2018
- Wydanie: I
- Ilość stron: 96
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788320055894
89,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 67,90 zł
W książce Endokrynologia ginekologiczna opisano najczęstsze problemy, z którymi pacjentki zgłaszają się do ginekologa endokrynologa. Sa to m.in.: zespół policystycznych jajników, endometrioza, zaburzenia okresu menopauzy czy choroba Hashimoto.
Publikację rozpoczyna rozdział napisany przez prof. Ewę Barcz, dotyczący najczęstszych błędów popełnianych w rozpoznawaniu i leczeniu endometriozy. Autorka zwraca uwagę na to, że terapia endometriozy wymaga dobrej znajomości patofizjologii choroby, jej naturalnego przebiegu oraz konsekwencji podejmowanych działań terapeutycznych. Leczenie powinno być dobrane indywidualnie nie tylko do konkretnej pacjentki i jej dolegliwości, ale również w odniesieniu do okresu życia, w którym chora się znajduje oraz jej priorytetów zdrowotno-prokreacyjnych.
Równie częstym problemem w codziennej praktyce ginekologicznej jest zespół policystycznych jajników. Jednostka, a raczej zbiór jednostek chorobowych znany od wielu lat, jest szczególnie kontrowersyjny ze względu na wciąż zmieniające się koncepcje etiopatogenetyczne oraz diagnostyczne i w efekcie diametralnie różne schematy terapeutyczne. Z tym trudnym problemem zmierzyła się dr Magdalena Pertyńska-Marczewska. Autorka szczególną uwage zwróciła na diagnostykę endokrynologiczną, obszernie przedstawiając potencjalne znaczenie oceny stężenia hormonuanty-Mullerowskiego w zespole policystycznych jajników. Ten artykuł łączą z poprzednim odmienne strategie terapeutyczne, zależne od podstawowego oczekiwania wyników leczenia - inne postępowanie w niepłodności, inne w przypadku hiperandrogenizacji i jeszcze inne w zespole metabolicznym. Często poszczególne cele terapeutyczne się wykluczają.
Nikomu nie trzeba przedstawiać prof Tomasza Pertyńskiego, jednego z największych w naszym kraju propagatorów terapii hormonalnej u kobiet w okresie menopauzy. Wraz z Magdaleną Pertyńską-Marczewską jest autorem rozdziału dotyczącego uciążliwych dolegliwości związanych z menopauzą, omawiając je kolejno i wskazując na coraz większą w starzejących się społeczeństwach populację kobiet nimi dotkniętych.
Romuald Dębski, fragment słowa wstępnego do książki Endokrynologia ginekologiczna
Tagi: ginekologia książki ,
Słowo wstępne.
Najczęstsze błędy popełniane w diagnostyce i leczeniu endometriozy.
Choroba Hashimotto. Objawy, diagnostyka, leczenie.
Nowe spojrzenie na zespół policystycznych jajników.
Choroba kory nadnerczy a ciąża.
Uciążliwe dolegliwości okresu menopauzy.
Zespół POEMS to rzadkie schorzenie, które może znacząco wpływać na jakość...
czytaj więcejZespół Pradera-Williego stanowi rzadki, genetyczny zespół, który może prowadzić...
czytaj więcej