DSM 5 DIAGNOSTYKA RÓŻNICOWA
- Wydawca: Edra Urban & Partner
- Rok wydania: 2016
- Ilość stron: 348
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-65373-53-3
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 86,90 zł
Każdy klinicysta powinien nauczyć się różnicowania zaburzeń. Postawienie właściwej diagnozy nie jest jednak zadaniem łatwym. Kontinuum powmiędzy zdrowiem a chorobą, normą a patologią, bywa zagadką nie tylko dla młodych lekarzy, ale również dla starszego pokolenia medyków. Niniejszy podręcznik ma pomóc w opanowaniu umiejętności rozpoznania róznicowego poprzez wielokierunkową analizę zdefiniowanego problemu klinicznego.
Proces diagnostyczny wymaga umiejętności uzyskania informacji od pacjenta, rozpoznania objawów i ustalenia ich wzorca, określenia możliwych przyczyn oraz ostatecznego ustalenia odpowiedniej diagnozy. Doświadczeni specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego wiedzą, że rozpoznanie różnicowe jest sztuką, ale też złożoną umiejętnością naukową, dlatego chętnie sięgają po narzędzia, które je wspomagają.
Klinicyści powinni się wystrzegać pokusy wykorzystywania kryteriów DSM-5, drzew decyzyjnych i tabel różnicowania jako zbioru przepisów czy tez materiału do wykuwania na pamięć. Chodzi nie o zastępowanie, a o wzmocnienie kluczowej roli oceny medycznej i nabytego doświadczenia klinicznego. Jednocześnie nawyki diagnostyczne tych klinicystów, którzy nie znają wskazówek rozpoznania różnicowego DSM-5, mogą ulec swoistemu wypaczeniu, co osłabi jedną z bardzo ważnych właściwości tej klasyfikacji zaburzeń, tj. ułatwienie komunikacji na temat rozpoznania pomiędzy klinicystami. a także pomiędzy klinicystami a pacjentami i ich rodzinami. Trzeba zapoznać się z tymi wskazówkami i umiejętnie je wykorzystywać dla dobra procesu diagnostycznego, unikając jednak przesady w podporządkowaniu się ich treści.
W książce przedstawiono rozmaite metody postępowania, w tym sześć etapów schematu diagnostycznego, 29 drzew decyzyjnych oraz 66 tabel diagnostyki różnicowej do wykorzystania po ustaleniu wstępnego rozpoznania.
Podręcznik opiera się na klasyfikacji DSM-5, ułatwia kodowanie i prezentuje wszystkie rozpoznania DSM-5, które należy wziąć pod uwagę przy opracowaniu diagnostyki różnicowej.
Publikacja DSM-5® Podręcznik diagnostyki różnicowej przedstawia podejście uwzględniające złożoność ludzkiej osobowości oraz użyteczność strukturalną klasyfikacji DSM-5. Będzie niezwykle przydatna dla wszystkich, którzy stoją przed tym zasadniczym wyzwaniem diagnostyki psychiatrycznej, jakim jest rozpoznanie różnicowe
Diagnostyka różnicowa krok po kroku
Diagnostyka różnicowa z wykorzystaniem drzew
Diagnostyka różnicowa z zastosowaniem tabel