BLOKADY CENTRALNE
- Wydawca: Alfa Medica Press
- Rok wydania: 2015
- Wydanie: I
- Ilość stron: 459
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788375221268
87,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 87,90 zł
Fragment wstępu do książki Blokady centralne:
Rozwój chirurgii i rosnąca liczba interwencji medycznych wymagają równoległego rozwoju anestezjologii w celu prawidłowego i optymalnego postępowania okołooperacyjnego w różnorodnych grupach chorych.
Obserwowane w ostatnich latach zainteresowanie blokadami centralnymi wynika z ich dostępności, prostoty wykonania, a także z ekonomicznego uzasadnienia celowości ich szerokiego wprowadzenia. W praktyce chirurgicznej i anestezjologicznej zgromadzono wiele dowodów potwierdzających wysoką skuteczność blokad centralnych, szybkie uzyskanie wysokiej jakości znieczulenia, hamowanie reakcji neurowegetatywnych, skuteczne blokowanie nocyceptywnej impulsacji dośrodkowej i zapewnienie pożądanego stopnia zwiotczenia mięśni. Niemniej ważna wydaje się możliwość szybkiej rehabilitacji chorych, nawet po bardzo rozległych i traumatycznych zabiegach chirurgicznych, zapewnienie odpowiedniej analgezji, w tym także do porodów, zapobieganie przewlekłym zespołom bólowym, a także uznanie niezbywalnego prawa człowieka do odpowiedniego leczenia przeciwbólowego i sedacji.
Łatwość wykonania, minimalna liczba powikłań i skutków ubocznych przy spełnieniu wszystkich reguł i celów anestezji, mozliwość zastosowania w placówkach medycznych na wszystkich poziomach referencyjności oraz niskie koszty przemawiają za szerokim wprowadzeniem blokad centralnych do praktyki lekarskiej.
Z przedmowy prof. Hanny Misiołek:
Pozornie wydawać by się mogło, że o blokadach centralnych, anestezjolodzy wykonujący je na co dzień w swojej praktyce, posiedli wiedzę wystarczającą. Po lekturze tego podręcznika z pewnością zweryfikują swoje przekonania i odkryją wiedzę - od historycznej po najbardziej współczesną, i prawdy - od oczywistych, po najskrytsze tajniki, jakie kryją się w szerokim temacie blokad centralnych.
Idea tłumaczenia tego podręcznika zrodziła się z inicjatywy osób, którym znieczulenie regionalne i terapia bólu jest szczególnie bliska. W taki sposób, między innymi, pojmujemy działalność zarówno Sekcji Znieczulenia Regionalnego PTAiIT, jak i Stowarzyszenia Znieczulenia Regionalnego i Terapii Bólu, których celem statutowym jest upowszechnianie wiedzy, dydaktyka i zachęcanie do doskonalenia w technikach znieczuleń regionalnych.
Bez obaw, dzieło które z nie lada trudem udało się przetłumaczyć z języka rosyjskiego, można nazwać encyklopedią współczesnej wiedzy na temat blokad centralnych, bazującej zarówno na znajomości teorii i doświadczeniu praktycznym Autora, jak i bogatym, najbardziej aktualnym, światowym piśmiennictwie.
Przedmowa do wydania polskiego
Wstęp
1. Zarys historii znieczulenia miejscowego
2. Sylwetki osób związanych z historią blokad centralnych
3. Anatomia kliniczna kręgosłupa i rdzenia kręgowego
4. Fizjologia kliniczna - podstawy fizjologii bólu
5. Farmakologia leków stosowanych w blokadach centralnych
6. Przygotowanie chorego do blokady centralnej
7. Instrumentarium blokad centralnych
8. Metody wykonywanie blokad centralnych
9. Monitorowanie w blokadach centralnych
10. Sedacja w blokadach centralnych
11. Blokady centralne u chorych leczonych przeciwzakrzepowo
12. Kliniczne zastosowanie blokad centralnych
13. Blokady centralne u dzieci
14. Niepowodzenia, powikłania i skutki uboczne blokad centralnych
15. Nauczanie wykonywania blokad centralnych
Aneks - rozprawy dysertacyjne i monografie
Piśmiennictwo