TRUDNE SYTUACJE W KLASIE SZKOLNEJ. IDENTYFIKACJA, PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ
- Wydawca: Difin
- Rok wydania: 2019
- Wydanie: I
- Ilość stron: 233
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788380859432
45,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 45,00 zł
Trudne sytuacje w klasie szkolnej. Identyfikacja, propozycje rozwiązań
Autor: Aneta Paszkiewicz
Publikacja powstała z myślą o nauczycielach i wychowawcach, doświadczających trudności w swojej pracy z klasą traktowaną jako jedna całość, ale również jako suma poszczególnych uczniów wchodzących w jej skład. Autorki przedstawiły najczęstsze ich zdaniem problemy, jakie mogą się pojawić na terenie klasy szkolnej (niezgranie, brak dyscypliny, agresja, nadmierna rywalizacja, niska aktywność, obniżona motywacja do nauki, ściąganie, niepowodzenia szkolne, wagary, mobbing elektroniczny, nadużywanie telefonów komórkowych), a także sposoby służące ich przezwyciężaniu. Osobny rozdział poświęcono trudnym relacjom pomiędzy rodzicem a nauczycielem. Taka sytuacja może również zaburzać funkcjonowanie klasy jako grupy, wiązać się z podważaniem autorytetu i prestiżu nauczyciela, generować konflikty.
Dodatkowo dwa rozdziały dotyczą sytuacji, kiedy do klasy dołącza nowy uczeń – drugoroczny bądź cudzoziemiec. Pojawienie się nowej osoby w grupie może spowodować zmiany w jej strukturze, doprowadzić do pogorszenia panującej w niej atmosfery. Jednak „nowy” – zwłaszcza kiedy narażony jest na etykietowanie („obcy”, „inny”) – również będzie wymagał objęcia szczególną pomocą i troską. Szkołę każdy musi „przeżyć”. Osoby silniejsze, ładniejsze, bardziej zdolne czy elokwentne nie mają zwykle trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi i przechodzą przez okres nauki szkolnej bez większych problemów. Co jednak w przypadku uczniów mniej zdolnych, wycofanych, nieodpowiadających ogólnie przyjętym wymaganiom dotyczącym zachowania, ubioru, urody? Już na początku swojego młodego życia doświadczają one niepowodzeń na polu edukacyjnym czy towarzyskim.
Praca z tzw. trudną klasą może być niekiedy obciążająca, frustrująca, mało satysfakcjonująca. Istotne jest jednak, żeby nie pozwolić sobie na zniechęcenie, uznanie, że „i tak się nic nie da zrobić”. Nauczyciel musi wierzyć, że jego praca, opłacona niejednokrotnie ogromnym wysiłkiem, przyniesie ostatecznie rezultaty i zaowocuje zarówno oczekiwanymi zmianami w klasie, jak i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku u nauczyciela.
Tagi: kierowanie klasą szkolną ,
Wstęp
Rozdział 1. Wychowawcza funkcja szkoły
Rozdział 2. Trudności wychowawcze w szkole
Rozdział 3. Niezgrana klasa
Rozdział 4. Niezdyscyplinowana klasa
Rozdział 5. Skonfliktowana klasa
Rozdział 6. Agresja i przemoc w klasie
Rozdział 7. Nadmierna rywalizacja w klasie
Rozdział 8. Klasa mało aktywna
Rozdział 9. Niska motywacja do nauki
Rozdział 10. Ściąganie
Rozdział 11. Niepowodzenia szkolne
Rozdział 12. Uczeń drugoroczny w klasie
Rozdział 13. Wagary uczniowskie
Rozdział 14. Mobbing elektroniczny
Rozdział 15. W powodzi „komórek”
Rozdział 16. Uczniowie różniący się kulturowo i językowo w klasie szkolnej
Rozdział 17. Trudne relacje z rodzicami uczniów oraz pomiędzy nimi