TRIAGE RATUNKOWA SEGREGACJA MEDYCZNA
- Wydawca: Edra Urban & Partner
- Rok wydania: 2016
- Wydanie: II
- Ilość stron: 184
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-65373-08-3
35,10 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 35,10 zł
Medycyna ratunkowa to specyficzny dział ochrony zdrowia, w którego działaniach klinicznych, obok czynnika czasu wobec pacjenta w nagłym zagrożeniu zdrowia i życia, przewija się konieczność podejmowania szybkich i trafnych decyzji leczniczych. Mają one na celu nie tylko odwrócenia zaistniałego zagrożenia, ale również zmniejszenie bólu i cierpienia, jakich doznaje pacjent. Stwarza to konieczność szybkiego podejmowania decyzji, której trudność może być zwielokrotniona przy rosnącej liczbie pacjentów wymagających interwencji. Dlatego też jednym z nieodłącznych aspektów praktyki klinicznej w medycynie ratunkowej stała się umiejętność określania i egzekwowania priorytetów postępowania wobec różnorodności obrazu klinicznego pojedynczego pacjenta oraz różnorodność obrazów klinicznych pacjentów pojawiających się licznie w jednym miejscu i czasie.
W szeregu środowisk rozwijającej się medycyny ratunkowej, przez lata gromadzenia doświadczeń, rozwinęła się i rozwija nadal umiejętność wykonywania triage'u jako ratunkowej segregacji medycznej. Jedną z szerzej znanych metod jest metodyka opracowana przez zespół specjalistów medycyny ratunkowej z ośrodka w Manchesterze pod kierunkiem prof. Kevina Mackway-Jonesa, określana jako Manchester Triage System (MTS). Oparta jest ona na zbiorze scenariuszy klinicznych osób w nagłym zagrożeniu zdrowotnym. Każdy ze scenariuszy zawiera od kilku do kilkunastu klinicznych kryteriów różnicujących - umożliwiających przyszeregowanie pacjentów do różnych grup ryzyka. W konsekwencji utworzone zostało narzędzie ułatwiające podjęcie decyzji lekarskiej wobec pacjenta, który pojawia się w trybie nagłym, ma ograniczony zasób badań dodatkowych możliwych do wykonania, a istnieje konieczność szybkiego podjęcia decyzji.
„W polskim piśmiennictwie medycznym nie było dotychczas tak szerokiego opracowania w tym zakresie, a rosnące kadry specjalistów medycyny ratunkowej, rosnąca liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych i ich codzienna praktyka jednoznacznie wskazują na pilną potrzebę popularyzacji i wdrażania klinicznych zastosowań nowoczesnych technik ratunkowej segregacji medycznej.
Oddawane do rąk czytelników polskie opracowanie książki Triage. Ratunkowa segregacja medycznaprzybliży te zagadnienia praktykom medycyny ratunkowej i z pewnością uporządkuje te działania w na szych oddziałach ratunkowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że śródszpitalna ratunkowa segregacja medyczna jest zjawiskiem stosunkowo nowym w praktyce polskich szpitali i będzie podlegała szybkiej ewolucji ku poprawieniu funkcjonowania oddziałów ratunkowych, jak również zwiększeniu satysfakcji pacjentów przez nie przepływających”.
prof. dr hab. n. med. Juliusz Jakubaszko
Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
Tagi: medycyna ratunkowa książki , medycyna ratunkowa jakubaszko ,
1. Wstęp
2. Proces podejmowania decyzji a triage
3. Metodologia prowadzenia segregacji medycznej
4. Ocena bólu jako część procesu triage
5. Postępowanie z pacjentem, triage i pielęgniarką triage'ową
6. Audyt procesu segregacji
7. Triage telefoniczny
8. Inne zastosowanie Manchester Triage System