Opis
Niefachowcy uważają statystykę za trudny i niezrozumiały dział matematyki. Rozważania teoretyczne w statystyce stawiają rzeczywiście bardzo duże wymagania, jest jednak także inne oblicze statystyki – statystyka stosowana.
Specjalista reprezentujący każdą dziedzinę nauki w pewnym momencie staje przed koniecznością skorzystania z metod pozwalających na analizę dużych baz danych celem uogólnienia wniosków. Uogólnienie to pomaga w przewidywaniu zdarzeń. Tak właśnie jest w medycynie. Pacjenci pozostawiają prowadzącemu ich lekarzowi dużą liczbę danych, pozwalających po poprawnym przeanalizowaniu na prognozowanie zjawisk medycznych.
Problem medyczny, na którego kanwie zaprezentowano zastosowanie podstawowych technik statystycznych w niniejszym podręczniku, dotyczy kamicy nerkowej. Testy statystyczne zastosowano do analizy danych dotyczących pacjentów dotkniętych tą chorobą, koncentrując się na odpowiedzi na pytanie o możliwość prewencji. Student medycyny jest prowadzony od jednego do drugiego problemu medycznego. Do ich rozwiązania użyto odpowiednich testów statystycznych.
Do podręcznika dołączono bazę danych (wraz z opisem jej zawartości) dotyczącą pacjentów kliniki chirurgii urazowej, aby umożliwić studentowi samodzielna pracę. Podręcznik prowadzi Czytelnika krok po kroku także przez zawiłości profesjonalnego programu statystycznego SAS.
Spis treści
1. Analiza opisowa
1a. ćwiczenia praktyczne
2. Analizujemy rozkład cechy
2a. ćwiczenia praktyczne
3. Test x2 zgodności (chi-kwadrat)
3a. ćwiczenia praktyczne
4. Test F i T (t-Studenta)
4a. ćwiczenia praktyczne
5. ANOVA
5a. ćwiczenia praktyczne
6. Korelacja i regresja
6a. ćwiczenia praktyczne
7. Test x2 niezależności
7a. ćwiczenia praktyczne
8. Testy nieparametryczne: test mediany, test Wilcoxona, test Wilcoxona-Manna-Whitneya
8a. ćwiczenia praktyczne
9. Analiza kompleksowa
9a. ćwiczenia praktyczne
10. Analiza przeżycia
10a. ćwiczenia praktyczne