Opis
Radykalnie otwarta terapia dialektyczno-behawioralna Teoria i praktyka w terapii zaburzeń związanych z nadmierną kontrolą
Autor: Thomas R. Lynch
Przełomowa terapia zaburzeń nadmiernej kontroli
Stworzona przez Thomasa R. Lyncha radykalnie otwarta terapia dialektyczno-behawioralna (RO DBT) to przełomowe, transdiagnostyczne podejście skupione na pomocy pacjentom cierpiącym z powodu zaburzeń charakteryzujących się nadmierną kontrolą (OC). Należą do nich obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości, anoreksja czy chroniczna depresja, które są wyjątkowo oporne na terapię. Często wiążą się z izolacją społeczną, sztywnością poznawczą, niechęcią do podejmowania ryzyka, kompulsywną potrzebą organizacji czy hiperperfekcjonizmem. RO DBT pomaga przezwyciężyć te trudności i daje szansę na odnalezienie równowagi.
Lynch w swojej rewolucyjnej terapii opiera się na założeniu, że dobrostan psychiczny wynika z połączenia otwartości, elastyczności i więzi społecznych. Analizując poszczególne elementy, pokazuje, jak modyfikować zakorzenione przekonania i schematy działań. Podkreśla znaczenie sygnalizacji społecznej i komunikacji niewerbalnej jako podstawowych mechanizmów zmiany. RO DBT przekłada osiągnięcia neuronauki na praktykę terapeutyczną i łączy je z elementami terapii dialektyczno-behawioralnej, dialogu motywującego, teorii emocji, osobowości i rozwoju.
Podręcznik ten pomoże zrozumieć RO DBT i włączyć ją do terapii indywidualnej. Znalazły się w nim: szczegółowo opisana teoria, wyniki badań, konkretne protokoły leczenia, przykłady kliniczne oraz kierunki rozwoju. To niezastąpione narzędzie pracy dla terapeutów zajmujących się zaburzeniami wynikającymi z nadmiernej kontroli.
RO DBT to innowacyjna, całościowa koncepcja łącząca współczesną dbałość o sprecyzowanie zestawu kluczowych procesów transdiagnostycznych z nowymi technikami oceny i interwencji. Kładzie nacisk na elastyczność, otwartość, więź i sygnalizację społeczną, jednocześnie uwzględniając wszelkie szczegóły (nawet ustawienie mebli w gabinecie), które mogą okazać się znaczące. RO DBT wydaje się stworzona, by stać się ważnym podejściem w ramach terapii terapii opartej na dowodach w wielu obszarach pracy klinicznej. Gorąco polecam.
Steven C. Hayes, PhD, współtwórca terapii akceptacji i zaangażowania (ACT); profesor założyciel wydziału psychologii na University of Nevada w Reno, współautor książki Terapia akceptacji i zaangażowania (WUJ, 2013)
Radykalnie otwarta terapia dialektyczno-behawioralna (Radically Open Dialectical Behavior Therapy, RO DBT) to nowe podejście transdiagnostyczne skoncentrowane na zaburzeniach związanych z nadmierną kontrolą, takich jak oporna depresja, anoreksja i OCD. Integruje elementy terapii behawioralnych, dialogu motywującego, teorii emocji, neuronauki afektywnej, teorii ewolucji oraz podejścia opartego na uważności.
Thomas R. Lynch zakłada, że jako istoty społeczne, aby przetrwać, potrzebujemy trwałych relacji. Nasz dobrostan psychiczny zależy od połączenia trzech cech – otwartości (receptywności), elastyczności i więzi społecznych – określanych jako radykalna otwartość. RO DBT jest pierwszym podejściem, które skupia się na znaczeniu sygnalizacji społecznej i komunikacji niewerbalnej u terapeutów i ich pacjentów.
Dzięki tej książce:
• poznasz podstawowe założenia RO DBT i jej zastosowanie w pracy z pacjentem,
• dowiesz się, jak diagnozować i leczyć zaburzenia nadmiernej kontroli,
• nauczysz się wzmacniać zaangażowanie pacjentów w proces terapeutyczny,
• zrozumiesz swoją rolę w terapii opartej na RO DBT.
Thomas R. Lynch, PhD, profesor emeritus w szkole psychologii na Uniwersytecie w Southampton. Pełnił funkcję dyrektora Programu Badań i Leczenia Poznawczo-Behawioralnego na Uniwersytecie Duke’a. Od 2007 roku związany z Exeter University. Główne zainteresowania badawcze Lyncha obejmują nowe metody leczenia zaburzeń nastroju i osobowości przy zastosowaniu translacyjnej linii badawczej, łączącej nauki neurobiologiczne z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi w zakresie badań nad terapiami. Jest twórcą radykalnie otwartej terapii dialektyczno- -behawioralnej (RO DBT) i laureatem licznych nagród oraz wyróżnień w dziedzinie psychologii klinicznej.