Opis
Podręcznik Psychoterapia grupowo-analityczna wnosi istotny wklad do współczesnej praktyki psychoterapeutycznej. Dr Lorentzen zwraca w swojej książce uwagę na wyzwania, z jakimi psychoterapia i analiza grupowa muszą się zmierzyć, by móc odnaleźć się na gruncie psychoterapii opartej na dowodach naukowych. Dokonuje przy tym syntezy nauki i sztuki w psychoterapii, co stanowi zadanie, jakiego zwykle nie udaje się w pełni zrealizować, ponieważ trudno zasypać przepaść pomiędzy klinicystami a badaczami.
Książka zawiera syntezę istotnej historycznie pracy Foulkesa w dziedzinie analizy grupowej, współczesnych dokonań w tym obszarze oraz wyników badań klinicznych.
Analiza grupowa i psychoterapia grupowo-analityczna znajduje szerokie zastosowanie w praktyce klinicznej w Europie. Prowadzona przez doświadczonych praktyków wydaje się oddziaływaniem skutecznym i dobrze przyjmowanym przez pacjentów.
Analityczna psychoterapia grupowa jest powszechnie uznawana za skuteczną metodę leczenia osób cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych, zaburzeń rozwoju osobistego oraz problemów interpersonalnych. Zarówno krótko-, jak i długoterminowa forma tej terapii zyskuje na popularności, gdyż sprawnie integruje myślenie analityczne z nurtem psychologii społecznej, umożliwiając pacjentom pogłębianie samoświadomości oraz rozwój kompetencji społecznych.
To dobrze napisany, przemyślany podręcznik. Dostarcza wspaniałych ilustracji interwencji klinicznych oraz pozostaje w zgodzie z ważna zasadą wiarygodności w psychoterapii, wyraźni określając, jakie interwencje są ważne i unikalne, jakie są istotne, ale nie unikalne, jakie można wykorzystać, choć nie są ani istotne, ani unikalne.. Autor opisuje także interwencje, które mogą zakłócać model grupowo-analityczny.
Przewodnik ten pomoże - zarówno terapeutom pozostającym w szkoleniu, jak i bardziej doświadczonym praktykom - uchronić się przed niebezpieczeństwem terapeutycznego dryfowania i odchodzenia od ardziej rygorystycznego stosowania techniki pod wpływem przeciwprzeniesienia i innych osłabiających czynników.
Przewodnik będzie także bardzo przydatny dla pacjentów. Istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, że dostarczenie pacjentowi wiedzy o terapii, wzmacnia przymierze terapeutyczne, co z kolei wpływa pozytywnie na ostateczny rezultat psychoterapii. Coraz częściej mamy do czynienia z pacjentami, którzy chcą świadomie wybierać terpię i poszukują potrzebnych informacji. Ta książka, łatwa do czytania i przystępna, pomoże im osiągnąć ten cel.
Tagi:
zaburzenia osobowości , psychoterapia książki ,