
PSYCHOLOGICZNE PODSTAWY PODMIOTOWOŚCI
- Wydawca: PWN
- Rok wydania: 2021
- Wydanie: I
- Ilość stron: 214
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788301157159
62,10 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 60,90 zł
Psychologiczne podstawy podmiotowości
Autor: Maria Jarymowicz
Autorka przybliża zagadnienia związane ze zdolnością człowieka do wglądu w siebie oraz do uwzględniania w myśleniu i działaniu racji moralnych. Ułatwia rozumienie przesłanek własnych zachowań, zwłaszcza w relacjach z innymi ludźmi. Pokazuje, że podmiotowość kształtuje się przez całe życie, osiągając mniejszy lub większy stopień dojrzałości.
Prezentowane badania prowadzone były przez wiele osób, głównie doktorantów Katedry Psychologii Osobowości Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dotyczyły one tego, co we własnej osobowości - podmiotowość ogranicza (reagowanie automatyczne, obronne, bezwiedne, impulsywne, egocentryzm, samooszukiwanie, nieświadomie tendencyjne traktowanie siebie, swoich i obcych) oraz tego co można uznać za przejawy podmiotowości (świadomość tego kim się jest, dlaczego cos się wybiera i ku czemus zmierza, zdolność do dystansowania sie wobec samego siebie, kontrolowania własnych poczynań, wyboru reguł traktowania innych ludzi.
[...] monografia [...] stanowi dojrzałą syntezę wiedzy o intencjonalnej i automatycznej aktywności człowieka. [...] Oryginalność ujęcia wynika z połączenia perspektywy eksperymentalnej z refleksją antropologiczną. [...] Książka znajdzie wielu nabywców i wzbudzi duże zainteresowanie, gdyż dotyczy węzłowego problemu sięgającego ludzkiej natury – podmiotowości. Będzie zatem ważną lekturą nie tylko dla psychologów, ale również pedagogów, socjologów, lekarzy i wszystkich pragnących wiedzieć więcej na temat tajników naszej psyche.
Z recenzji prof. Piotra Olesia
Psychologiczne podstawy podmiotowości
Autor: Maria Jarymowicz
Część I: Pierwotne wyzwania: szkic o uniwersalnych ograniczeniach podmiotowości
Część II: Badania nad uleganiem wpływom utajonych bodźców
Część III: Szanse: szkic o rozwoju osobowości
Część IV: Badania nad wpływem refleksyjności na przetwarzanie jawnych i utajonych informacji
Część V: W poszukiwaniu podstaw podmiotowości: badania nad rolą poznawczego wyodrębnienia własnej osoby
Część VI: W poczukiwaniu istoty podmiotowości: badania nad rolą refleksyjnych standardów wartościowania
Część VII Implikacje: o pożytkach wynikających z rozwoju podmiotowości