Opis
Psychodietetyka, czyli jak przestać zajadać emocje i stres
Pokonaj lęk, smutek, gniew i odzyskaj spokój
Ile razy rozpoczynałeś dietę? Co robisz, gdy kolejna dieta nie działa pomimo wielu wyrzeczeń? Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na tak zwaną „wieczną dietę”? Czy dieta powinna się kojarzyć z brakiem możliwości spożywania swoich ulubionych produktów? Oczywiście, że nie! Dieta, czyli styl żywienia, powinien być dopasowany do ciebie i twoich preferencji. Nie musisz rezygnować z produktów, których jedzenie sprawia ci przyjemność i nie wyobrażasz sobie bez nich życia. Wystarczy kilka drobnych zmian oraz zachowanie umiaru, by móc je jeść i czerpać satysfakcję ze swojego sposobu żywienia. Jednocześnie możesz tracić nadprogramowe kilogramy lub zachować idealną sylwetkę. Autorka tej publikacji podpowie ci, jak wykorzystać psychodietetykę, aby zachować zdrowie.
Jesteś tym, co jesz! Odkryj, co odżywia twój organizm, a co niszczy
Sposób, w jaki się odżywiasz i co jesz, ma duży wpływ na twoje samopoczucie i zdrowie. Ta zasada powinna towarzyszyć ci przy każdym posiłku i zakupach. W tej książce znajdziesz najważniejsze zasady psychodietetyki. Poznasz błędy, które popełniasz za każdym razem, gdy rozpoczynasz nową dietę. Zaczniesz odróżniać głód emocjonalny od prawdziwego głodu. Nauczysz się eliminować te produkty spożywcze, które ci nie służą. Dowiesz się też, jakie pożywienie wpływa na ciebie leczniczo. Pamiętaj, że problemem nie jest sama dieta, lecz twoje podejście i nastawienie.
Jak pokonać głód emocjonalny?
Głód emocjonalny jest ogromną pułapką nie tylko podczas redukcji masy ciała, ale również w zwykłym, codziennym funkcjonowaniu. Powoduje niewłaściwe relacje z jedzeniem, przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Zaburzenia emocjonalne mogą być spowodowane niskim poczuciem własnej wartości, nawracającym niepokojem, złymi relacjami. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą mieć wpływ na zwiększenie masy ciała. Głód emocjonalny odczuwają wszyscy. Może się pojawiać zarówno w chwilach nostalgicznych, jak i w momentach euforii. Dlatego zawsze warto zastanowić się, czy twoja chęć spożycia jakiegoś produktu wynika z głodu fizycznego, czy jest to zwykła zachcianka. W książce znajdziesz podpowiedzi, jak odróżnić głód fizyczny od głodu psychicznego.
Psychodietetyka pomoże ci poznać prawidłowe zasady odżywiania
Psychodietetyka nie skupia się tylko na redukcji masy ciała, czyli tym, jak szybko schudnąć. Pozwala natomiast poznać siebie i zrozumieć swoje dotychczasowe zachowania i wybory żywieniowe. Znajduje zastosowanie każdego dnia, pomagając w pracy nad swoimi nawykami. Ułatwia podejmowanie decyzji i wzmacnia poczucie własnej wartości. Bez żadnego katowania się dietami nauczysz się oswajać jedzenie. Wreszcie zaczniesz traktować odżywianie przez pryzmat zdrowia. Dzięki psychodietetyce staniesz się bardziej świadomy swoich wyborów, pragnień, potrzeb czy nawyków. Pomoże ci ona w codziennym życiu, zarówno pod kątem dietetycznym, jak i psychologicznym. Poprawi relacje nie tylko z jedzeniem, ale i z otoczeniem. Uwolnisz się od chorób i niepokoju.
Jak zrozumieć siebie i naprawić swoją relację z jedzeniem