PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO WOLNOŚCI SEKSUALNEJ W SIECI OCHRONA PRAW DZIECKA W PRZESTRZENI INTERNETU
- Wydawca: Difin
- Rok wydania: 2022
- Wydanie: I
- Ilość stron: 170
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788382701357
48,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 48,90 zł
Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej w sieci Ochrona praw dziecka w przestrzeni Internetu
Red. naukowa: Błażej Kmieciak, Hanna Elżanowska, Justyna Kotowska
Prezentowana publikacja posiada charakter interdyscyplinarny. Jej Autorami są specjaliści w zakresie prawa kryminologii oraz pedagogiki i resocjalizacji, na co dzień w swoich badaniach i działaniach zawodowych podejmujący m.in. temat ochrony praw dziecka. Redaktorami naukowymi są eksperci w zakresie psychologii, psychoterapii oraz socjologii prawa, pracujący jako terapeuci, badacze, biegli sądowi oraz urzędnicy państwowi. Specjalizują się oni w temacie prewencji, edukacji oraz ochrony małoletnich przed przemocą, w tym przemocą seksualną.
dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW:
"Dlaczego rodzice nie powinni umieszczać wizerunku dziecka na swoich profilach społecznościowych i jakie niebezpieczne konsekwencje może to powodować? Jak działają algorytmy treści w mediach społecznościowych? Kiedy dziecko może pozwać rodziców za umieszczanie jego zdjęcia w sieci bez jego zgody? To tylko kilka problemów podjętych w prezentowanej książce. Przedstawione w sposób oryginalny, twórczy oraz syntetyczny zagadnienia przestępstw dotyczących wolności seksualnej człowieka zasługują na uwagę i stanowią cenny materiał do lektury. Problematyka groomingu, algorytmizacji treści, tzw. „łowców pedofilów”, kwestia sharentingu i odpowiedzialności prawnokarnej rodzica za naruszenie prywatności dziecka w Internecie – to tylko niektóre ważne kwestie dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w sieci. Taki cel obrali zarówno Autorzy, jak i Redaktorzy. Wiedza dotycząca przestępstw przeciwko wolności seksualnej dotyczących dzieci jest niezbędna nie tylko do ich wykrycia, umiejętnego i pełnego empatii wsparcia osób pokrzywdzonych, ale też do tworzenia profesjonalnych procedur zapobiegawczych nadużyciom, a ponadto ich właściwej penalizacji.
To niezwykle ważna publikacja, która powinna dotrzeć do jak największej grupy odbiorców – prawników, nauczycieli, wychowawców, socjologów, medioznawców, pedagogów, osób zarządzających jednostkami edukacyjnymi, szpitali psychiatrycznych – szczególnie dziecięcych, a także szeroko pojętych służb pomocowych – pracowników policji, izb dziecka, służby więziennej, czy też lekarzy, pracowników straży pożarnej, wreszcie w jak najszerszym wymiarze do rodziców. Przygotowana i zredagowana została przez wysokiej klasy Specjalistów w zakresie omawianej problematyki. Prezentowany zestaw zagadnień stanowi unikalne połączenie wiedzy, kompetencji i umiejętności Autorów monografii, a sama publikacja jest unikatem w skali kraju – nie ma innej takiej pozycji naukowej łączącej tak wiele zagadnień i aspektów prawnych dotyczących Internetu i zebranych w postaci monografii naukowej."
Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej w sieci Ochrona praw dziecka w przestrzeni Internetu
Red. naukowa: Błażej Kmieciak, Hanna Elżanowska, Justyna Kotowska
Błażej Kmieciak, Hanna Elżanowska, Justyna Kotowska
Wstęp: wirtualne przestępstwo – realny ból
Konrad Wierzbicki, Michał Stańczuk
Przestępstwo child groomingu. Analiza problemu w ujęciu kryminologicznym i penitencjarnym
Kamil Stępniak
Algorytmiczna priorytetyzacja treści w mediach społecznościowych w świetle realizacji art. 72 Konstytucji RP (ochrona praw dziecka)
Jakub Gomola
Międzynarodowe zwalczanie przestępstw pedofilskich – sprawa Petera Scully’ego
Łukasz Rosiak
Poszukiwanie sankcji optymalnej w perspektywie projektu ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw
Piotr Sobański
Penalizacja propagowania i pochwalania zachowań o charakterze pedofilskim w świetle doktryny
Mikołaj Małecki
Odpowiedzialność karna za nieudolny grooming
Anna Fijałkowska, Izabela Jahl
Uwodzenie małoletnich w Internecie – analiza przestępstwa z art. 200a k.k., problematyka odpowiedzialności rodzica związana z uwiedzeniem internetowym oraz ocena prawna zjawiska „łowców pedofilów”
Monika Strus-Wołos
Cywilnoprawna odpowiedzialność rodziców lub opiekunów dziecka – ofiary przemocy seksualnej w sieci internetowej za zaniechania kontroli rodzicielskiej
Robert Ernest Czarnowicz
Odpowiedzialność prawnokarna rodzica za naruszenie prywatności dziecka w Internecie – wybrane zagadnienia
Zakończenie