
PROFESJONALIZM W PSYCHIATRII
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rok wydania: 2013
- Wydanie: I
- Ilość stron: 204
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788323334330
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 44,00 zł
Profesjonalizm w psychiatrii to pozycja, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego lekarza psychiatry.
Profesjonalizm w psychiatrii to pozycja wydawnicza, która powinna być ozdobą każdego gabinetu psychiatrycznego ‒ nie tylko jako jedna z wielu książek na bibliotecznej półce, ale także jako codzienne przypomnienie dla psychiatry: czy wszystko, co dzisiaj zrobiłem, było w pełni profesjonalne? Gdzie mogłem popełnić błąd? Jak powinienem był się zachować?
Z ogromną satysfakcją mam przyjemność polecić Szanownym Czytelnikom tę książkę będącą dowodem troski o prawdziwy, pozytywny, uczciwy i spolegliwy wizerunek psychiatry, którego profesjonalizm nie jest dowodem wyuczonej lekcji, lecz rzeczywistej postawy wobec innych i wobec samego siebie.
Już w początkowych rozdziałach autorzy zwracają uwagę na znaczenie wpływu własnego dobrego przykładu na wzajemne relacje z pacjentami. Te uniwersalne nie tylko w psychiatrii zasady dotyczą lekarzy wszystkich specjalności.
Wbrew przypuszczeniom amerykańscy autorzy dostrzegają problemy profesjonalizmu lekarskiego w całkiem bliskich nam obszarach, w dylematach, z którymi w Polsce spotykamy się na co dzień:
W prezentowanej książce wiele miejsca poświęcono omówieniu kompetencji, jakie powinien osiągnąć każdy lekarz w momencie ukończenia rezydentury ...
Profesjonalizm w psychiatrii to pozycja niezwykle ważna w procesie kształtowania się dojrzałości adeptów psychiatrii i określania zasad, na których ma być zbudowana ich zawodowa kariera. …
Ciekawe i nowatorskie zarazem jest spojrzenie autorów na problem relacji lekarz-pacjent za pośrednictwem internetu, portali społecznościowych, SMS-ów. W Polsce – mimo ekspansywnego rozwoju tej formy komunikowania się, nawiązywania znajomości, przyjaźni czy relacji uczuciowych i erotycznych – niemal się nie mówi o niebezpieczeństwach, jakie wynikają z niezwykle małej przestrzeni internetowej, w której prywatność psychiatry „na fejsie” nie istnieje, w której ujawnia on też bezwiednie wobec pacjenta swoje potrzeby i pragnienia. Konsekwencje tego niszczą relację terapeutyczną... Nieco zbliżony problem to granice kontaktu fizycznego lekarza z pacjentem ...
W kolejnym rozdziale autorzy dotknęli wrażliwego jak na nasze odczucia tematu, a mianowicie troski o własne interesy..
Polecana Państwa uwadze książka dotyka kwestii profesjonalizmu nie tylko w psychiatrii, ale także w całej medycynie. Zaprezentowano w niej zagadnienia mogące znacznie poprawić relacje wszystkich pracowników służby zdrowia – lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, położnych, terapeutów – z chorymi oraz wzbogacić je o to, co dotyczy emocji, przeżywania cierpienia i bólu czy zasad współpracy lekarz-pacjent w radzeniu sobie z chorobą ...
(…) Niezwykle ważny jest rozdział mówiący o powszechnym zjawisku, jakim są destrukcyjne zachowania lekarzy. W Polsce zbyt mało mówi się o przykładach takich zachowań, a przecież nie jesteśmy wolni od postaw, z których wypływa brak szacunku dla chorego, odmowa poprawnego wykonania swoich obowiązków, krzyki, a nawet groźby fizyczne wobec niższego personelu medycznego.
Dr hab.n.med Janusz Heitzman, prof. Instytut Psychiatrii i Neurologii,
Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Dr Glen O. Gabbard i współautorzy poruszają bardzo ważne w psychiatrii zagadnienie profesjonalizmu, który uważa się za jedną z sześciu głównych kompetencji zdobywanych przez lekarzy szkolących się w tej dziedzinie(...) Książka zawiera cenne uwagi na temat granic w kontakcie fizycznym i cyberprzestrzeni, ujawniania informacji o sobie, utrzymywania równowagi między altruizmem a dbaniem o siebie oraz wrażliwości na rasę, kwestie kulturowe, płeć czy orientację seksualną, które każdy psychiatra musi wziąć sobie do serca i stosować w praktyce, by zasłużyć na szacunek pacjentów i innych przedstawicieli służby zdrowia.
Prof. Carl C. Bell, profesor Department of Psychiatry and School of Public Health,
University of Illinois, Chicago
W medycynie często mówi się o „manierach przy łóżku" na określenie tego, co stanowi o profesjonalizmie lekarza. Dotyczy to zwłaszcza psychiatrii, w której ważną rolę odgrywają na przykład takie kwestie jak przeciwprzeniesienie. Autorzy stawiają sobie za cel zdefiniowanie czynników kształtujących postawę profesjonalną oraz omawiają zasady profesjonalizmu, konieczne w kształceniu studentów medycyny, w tym psychiatrii, a także przydatne dla pedagogów i klinicystów. Zarysowując obszar wzajemnego oddziaływania etyki i profesjonalizmu, Gabbard i współautorzy odnoszą się do problemów etycznych związanych z prowadzeniem badań i zdobywaniem funduszy czy stosunkami między psychiatrami a firmami farmaceutycznymi. Profesjonalizm w psychiatrii to obowiązkowa lektura dla każdego pedagoga czy specjalisty pragnącego lepiej zrozumieć związek między profesjonalizmem, etyką i unikaniem naruszania granic.
Rozdział 1. Profesjonalizm w medycynie i psychiatrii
Rozdział 2. Profesjonalizm a etyka. Od wartości do czynów
Rozdział 3. Profesjonalizm a relacja kliniczna z pacjentem. W granicach i poza nimi
Rozdział 4. Profesjonalizm i granice zawodowe w cyberprzestrzeni
Rozdział 5. Zobowiązania związane z profesjonalizmem
Rozdział 6. Wrażliwość na kwestie kulturowe, rasę, płeć i orientację seksualną
Rozdział 7. Nakładające się role i konflikty interesów
Rozdział 8. Relacje między przedstawicielami poszczególnych zawodów i relacje między współpracownikami
Rozdział 9. Blaski i cienie „ukrytego” programu
Rozdział 10. Wyzwania związane z nauczaniem i ocenianiem profesjonalizmu