PRAKTYKA KLINICZNA KOTY WYDANIE II
- Wydawca: Galaktyka
- Rok wydania: 2021
- Wydanie: II
- Ilość stron: 1080
- Oprawa: twarda
- ISBN: 9788375797978
355,90 zł
Praktyka kliniczna koty Wydanie II
AUTORZY: HANS LUTZ, BARBARA KOHN, FRANCK FORTERRE
Dwutomowy podręcznik Praktyka kliniczna: koty jest tłumaczeniem szóstego wydania niemieckojęzycznego.
Praktyka kliniczna: koty to prawdziwa encyklopedia zdrowia kota. Zespół autorów – wybitnych specjalistów praktyków ze wszystkich dziedzin medycyny kotów – przekazał najważniejsze, a przede wszystkim rzeczowe informacje o chorobach oraz ich rozpoznawaniu i leczeniu. Przejrzysty układ gwarantuje, że Czytelnik szybko dotrze do interesujących go zagadnień.
Pierwsze polskie wydanie tej pozycji ukazało się w 2004 roku i było tłumaczeniem trzeciego wydania niemieckiego z 2003 roku. Od tego czasu wiedza weterynaryjna znacznie się poszerzyła i zmieniła. Lekarze weterynarii uzyskali też lepszy dostęp do technologii ułatwiających diagnostykę chorób. Kolejne polskie wydanie Praktyki klinicznej: koty to zupełnie nowy przekład szóstego oryginalnego wydania z 2019 roku, autorzy opracowali podręcznik na nowo i wzbogacili go o najaktualniejsze treści i dane naukowe. Zmodyfikowali układ oraz zakres rozdziałów – wyodrębnili ważne tematy, które wcześniej opisane były dość ogólnikowo (np. powstał odrębny rozdział poświęcony neonatologii), szerzej omówili wiele zagadnień, m.in. terapię zaburzeń behawioralnych, leczenie zakażeń wirusowych, bakteryjnych i parazytologicznych.
Bardzo istotną wartością książki jest jej „europejski” charakter. Autorzy w wielu przypadkach podkreślają typową dla Europy, a więc i dla Polski, specyfikę występowania poszczególnych chorób.
Nowe wydanie Praktyki klinicznej: koty powinno znaleźć się na półce każdego lekarza weterynarii – zarówno początkującego, jak i doświadczonego specjalisty – oraz studenta medycyny weterynaryjnej, stanowi bowiem nieocenione źródło wiedzy i praktycznych wskazówek niezbędnych w codziennej nowoczesnej działalności medycznej.
prof. dr hab. ROMAN LECHOWSKI, specjalista chorób psów i kotów, kierownik Zakładu Chorób Wewnętrznych Małych Zwierząt, Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie
Drugie polskie wydanie Praktyki klinicznej: koty jest dobrą okazją do uzupełnienia fachowej wiedzy z zakresu chorób kotów. Moje szczególne zainteresowanie wzbudził rozdział Choroby układu ruchu autorstwa Katji Voss, mającej bogate doświadczenie w ortopedii kotów. Zawarta tu wiedza może być przydatna zarówno dla specjalistów zajmujących się tą dziedziną, jak i dla lekarzy weterynarii pierwszego kontaktu, do których często trafiają pacjenci z problemem ortopedycznym wymagającym wstępnej oceny i ewentualnego skierowania do dalszego leczenia w placówce referencyjnej.
W porównaniu z poprzednim wydaniem podręcznika, w nowej polskiej edycji rozdział ten istotnie zmieniono i wzbogacono o aktualne treści. Uporządkowany i czytelny opis chorób oraz badań diagnostycznych, a także liczne ryciny i tabele ułatwiają przyswajanie wiadomości w zakresie ortopedii kotów, będącej dynamicznie rozwijającą się dziedziną weterynarii.
dr n. wet. GRZEGORZ WĄSIATYCZ, specjalista chorób psów i kotów, specjalista chirurgii i radiologii weterynaryjnej, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
TOM I
Zachowanie kotów - prawidłowe, niepożądane oraz zaburzenia behawioralne
Zarządzanie chowem i hodowlą kotów
Żywienie kotów zdrowych i chorych
Ogólne badanie kliniczne i sposoby obchodzenia się z kotem
Diagnostyka laboratoryjna
Diagnostyka cytologiczna, cytologia szpiku kostnego
Diagnostyka obrazowa
Objawy, zespoły objawów, nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych
Postępowanie w stanach nagłych
Płynoterapia
Żywienie hospitalizowanych pacjentów
Postępowanie z ranami i oparzeniami
Zatrucia
Anestezjologia
Farmakoterapia
Zakażenia wirusowe
Bakteryjne choroby zakaźne
Grzybice
Inwazje pasożytnicze
Reaktywne zmiany układu limfatycznego (niezłośliwe choroby węzłów chłonnych i śledziony)
Choroby krwi
TOM II
Choroby serca i układu krążenia
Choroby układu oddechowego
Choroby skóry
Choroby uszu
Choroby jamy ustnej, trzewioczaszki i zębów
Choroby żołądka i jelit
Choroby wątroby i dróg żółciowych
Choroby zewnątrzwydzielniczej części trzustki
Choroby nerek i dróg moczowych wyprowadzających
Choroby narządów płciowych i położnictwo
Neonatologia
Choroby układu nerwowego
Choroby oczu
Choroby gruczołów dokrewnych
Choroby układu immunologicznego
Choroby dziedziczne
Choroby układu ruchu
Nowotwory
Stary kot
Erysipelothrix rhusiopathiae to bakteria, która ma zdolność do zakażenia szerokiego...
czytaj więcej