
OTYŁOŚĆ PRAKTYCZNY PODRĘCZNIK KLINICZNY
- Wydawca: MediPage
- Rok wydania: 2017
- Wydanie: I
- Ilość stron: 230
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-64737-37-4
110,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 110,00 zł
"Otyłość Praktyczny podręcznik kliniczny", autorzy: Robert Kushner, Victor Lawrence, Sudhesh Kumar.
Redaktor wydania polskiego: prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz
Przedmowa do wydania polskiego
"Otyłość. Praktyczny podręcznik kliniczny" jest kolejnym podręcznikiem podejmującym tematykę dotyczącą przyczyn, przebiegu i leczenia tej choroby, po jaki będzie mógł sięgnąć lekarz albo inny specjalista, np. dietetyk czy psycholog pracujący z pacjentami chorymi na otyłość. Należy jednak podkreślić, że różni się on od innych podręczników przede wszystkim nastawieniem na praktyczne aspekty, poparte jednak istotnymi aspektami wiedzy teoretycznej.
Omówienia przypadków towarzyszące wszystkim rozdziałom mogą być przydatne podczas podejmowania decyzji terapeutycznych. Cechą podręcznika, którą należy również podkreślić są krótkie wprowadzenia i podsumowania, które mogą pomóc w odświeżaniu wiedzy nabytej po przeczytaniu podręcznika.
Jako wieloletni klinicysta i patofizjolog jestem zdania, że w przypadku zachorowania na otyłość na ogół zbyt wielkie znaczenie przypisuje się czynnikom genetycznym predysponującym do jej wystąpienia w stosunku do czynników środowiskowych i psychologicznych, co znalazło również odzwierciedlenie w tym podręczniku, w rozdziale dotyczącym genetyki otyłości. Dlatego w wydaniu polskim rozdziały dotyczące przyczyn otyłości zostały przeze mnie uzupełnione, dodałam także rozdział dotyczący czynników psychologicznych prowadzących do rozwoju zaburzeń odżywiania. Uważam, że jest to wiedza bardzo ważna dla lekarzy praktyków, ponieważ prawidłowe rozpoznanie przyczyn otyłości jest kluczowe w podejmowaniu decyzji terapeutycznych.
W oddawanym do rąk czytelnika wydaniu podręcznika zmodyfikowano również i zaktualizowano wiedzę dotyczącą leczenia otyłości, zwłaszcza farmakologicznego, dostosowując ten rozdział do warunków polskich.
Bardzo ważne dla każdego lekarza praktyka są wskazówki zawarte w rozdziale Regulacja poboru pokarmu a otyłość, dotyczące nawiązania właściwych relacji z pacjentem chorym na otyłość, tak aby uszanować poczucie jego godności. Są to tematy bardzo rzadko poruszane w dotychczas dostępnych podręcznikach, często stanowiące barierę w rozpoznawaniu i leczeniu otyłości.
Podobnie rozdział Czynniki psychologiczne a otyłość, dotyczący utrzymania uzyskanych efektów leczenia, zawiera cenne wskazówki dla lekarzy praktyków.
W podręczniku dobrze opisano powikłania otyłości od strony praktycznej. W wydaniu polskim uzupełniono i uaktualniono wiedzę dotyczącą leczenia powikłań otyłości, dostosowując ją do rekomendacji Towarzystw Naukowych Krajowych i Europejskich. Należy podkreślić, że wszystkie fragmenty podręcznika, które w wyniku postępu wiedzy uległy dezaktualizacji oraz te nieprzystające do warunków polskich, zostały zmodyfikowane lub zmienione tak, że obecne wydanie jest zgodne z wiedzą aktualną w roku 2016. Mam nadzieję, że wydanie tej pozycji pomoże lekarzom praktykom i ich pacjentom w uzyskiwaniu sukcesów w leczeniu niełatwej choroby, jaką jest otyłość. Powinno też zachęcić lekarzy do poszerzania wiedzy o aspekty i zagadnienia, których opisanie przekraczało ramy tego podręcznika. W swojej opinii na temat prezentowanego podręcznika starałam się być przede wszystkim obiektywna. Muszę przyznać, że konsultowanie go oraz uzupełnienie i uaktualnienie było dla mnie zaszczytem i przyjemnością.
Życzę Państwu przyjemnej lektury prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz
"Otyłość Praktyczny podręcznik kliniczny" autorstwa Roberta Kushnera, Victora Lawrence'a, Sudhesha Kumara pod polską redakcją prof. dr hab. n. med. Magdaleny Olszaneckiej-Glinianowicz:
Wstęp
Przedmowa do wydania polskiego
Część 1 Biologia otyłości – przyczyny występowania
1. Homeostaza energetyczna
2. Genetyczne podłoże otyłości
3. Biologia adipocytu
4. Rozwój w okresie płodowym i niemowlęcym a zachorowanie na otyłość
5. Substraty energetyczne a otyłość
Aneks do części 1
Regulacja poboru pokarmu a otyłość
Czynniki psychologiczne a otyłość
Część 2 Postępowanie kliniczne u osób z rozpoznaniem otyłości
6. Praktyczne wskazówki dotyczące oceny klinicznej i planowania leczenia
7. Etapy leczenia otyłości i utrzymanie masy ciała
8. Postępowanie dietetyczne
9. Aktywność fizyczna i ćwiczenia
10. Terapia behawioralna
11. Farmakoterapia
12. Leczenie chirurgiczne
Część 3 Postępowanie kliniczne w chorobach spowodowanych otyłością
13. Cukrzyca typu 2 i choroby metaboliczne
14. Otyłość a zdrowie reprodukcyjne
15. Otyłość a choroby przewodu pokarmowego
16. Otyłość a choroby układu oddechowego
17. Otyłość a choroby sercowo-naczyniowe
18. Otyłość a zdrowie psychiczne i konsekwencje społeczne
19. Otyłość a choroby układu mięśniowo-szkieletowego
20. Otyły pacjent w szpitalu
Tablica przeliczeniowa
Indeks
Opryszczkowate zapalenie skóry wywołuje charakterystyczne zmiany skórne, które...
czytaj więcejCukrzyca ciążowa to specyficzna forma cukrzycy, która rozwija się w trakcie ciąży,...
czytaj więcejChoroba Leśniowskiego-Crohna to schorzenie, które charakteryzuje się obecnością...
czytaj więcejNiedobór witaminy K może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które...
czytaj więcejMeningokoki są jednymi z głównych sprawców inwazyjnej choroby meningokokowej,...
czytaj więcejKiedy zdrowie stało się jednym z najważniejszych priorytetów dla wielu osób,...
czytaj więcej