Opis
OPIEKUN OSÓB CHORYCH I STARSZYCH:
- pomocny dla opiekunów, rehabilitantów, pielęgniarek w domach prywatnych i specjalistycznych placówkach
- fachowe słownictwo medyczne
- słownictwo ogólne przydatne w pracy opiekuna (prowadzenie domu, sprzątanie itp.)
- rozmówki zawierające zwroty przydatne przy pracy z osobą chorą / niepełnosprawną
Opracowanie Opiekun osób chorych i starszych to specjalistyczna publikacja kierowana do osób wykonujących pracę opiekuna, pielęgniarza czy rehabilitanta. Publikacja składa się z części słownikowej oraz części z rozmówkami.
Część słownikowa posiada zarówno układ polsko-norweski oraz układ norwesko-polski i zawiera dwa typy haseł. Pierwszą grupę stanowią najbardziej potrzebne zwroty medyczne obejmujące najczęstsze schorzenia, badania, lekarstwa oraz metody i procedury terapeutyczne. Wszystkie hasła w tej grupie zawierają definicje. Wszystkie hasła w tej grupie zawierają definicje. Umożliwia to nie tylko komunikację w języku norweskim ale również ułatwia właściwe zrozumienie terminów medycznych. Bogaty zbiór haseł specjalistycznych sprawia, że publikacja może być przydatna również dla personelu świadczącego bardziej specjalistyczne usługi medyczne.
Druga grupa haseł to bardziej ogólne słownictwo potrzebne w codziennej pracy opiekuna, pielęgniarza czy rehabilitanta. Hasła ogólne nie posiadają definicji, chyba że w danej sytuacji może zachodzić wątpliwość co do znaczenia.
Hasła z obu grup są przedstawione w porządku alfabetycznym. Zarówno hasła specjalistyczne, jak i ogólne zawierają liczne przykłady użycia.
Część z rozmówkami zawiera rozmówki polsko-norweskie obejmujące ponad 350 zwrotów szczególnie przydatnych dla osób wykonujących pracę opiekuna.
Rozmówki podzielone są na kilka grup tematycznych. Największą grupę stanowią zwroty bezpośrednio związane z opieką. Dodatkowo została opracowana grupa wyrażeń dotyczących prowadzenia domu, gotowania, warunków pracy. Dodano także rozdział z podstawowymi zwrotami. Zdania przedstawione w rozmówkach ujęte są kolejności logicznej / tematycznej i w niektórych przypadkach tworzą interakcje / dialogi z kolejnymi zdaniami.