
OPIEKA FARMACEUTYCZNA OBJAWY ROZPOZNAWANIE I LECZENIE
- Wydawca: Edra Urban & Partner
- Rok wydania: 2018
- Wydanie: IV
- Ilość stron: 360
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-66067-23-3
114,80 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 114,80 zł
Opieka farmaceutyczna
Autor: Paul Rutter
Redaktor wydania polskiego: Janusz Pluta
W ostatnich czasach zwiększenie zapotrzebowania na wysokiej jakości opiekę medyczną jest spowodowane wieloma czynnikami, m.in. starzeniem się społeczeństwa, coraz lepszymi lekami, większymi oczekiwaniami ze strony pacjentów, infrastrukturą służby zdrowia oraz odpowiednimi i adekwatnymi poziomami zatrudnienia. W podstawowej opiece zdrowotnej kluczową rolę odgrywają lekarze, ale ze względu na ograniczenia czasowe związane z ich obowiązkami coraz powrzechniej przyjmuje się modele zapewniania usług zdrowotnych z udziałem innych profesjonalistów.
Prowadzi to do zatarcia tradycyjnych granic pomiędzy sferą działania lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów. Pewne obowiązki lekarzy, które do tej pory były ich wytyczną domeną, są coraz częściej przejmowane przez pielęgiarki i farmaceutów. Tradycyjna rola bezpiecznego i efektywnego dostarczania leków przez farmaceutów nadal funkcjonuje, ale zwiększyła się sammoświadomość pacjentów. Profilaktyka zdrowotna jest obecnie rutyną, na przykład zachęcanie do zaprzestania palenia papierosów, dbania o prawidłową wagę czy programy szczepień. Apteki są obecnie postrzegane jako miejsca, gdzie mogą być zaspokojone potrzeby zdrowotne bez konieczności wizyty u lekarza. Prawdopodobnie największy wpływ na działalność aptek ma równiez stały proces przesuwania leków, które do tej pory były wydawane na receptę, do kategorii leków ogólnodostępnych. Tak dzieje się z lekami należącymi do nowych grup terapeutycznych, co daje farmaceutom możliwość poszerzania swoich kompetencji bez potrzeby kierowania pacjentów do lekarzy.
Światowy rynek produktów OTC (over-the-counter) - leków sprzedawanych bez recepty - jest znaczny i wciąż się powiększa.
Na ogólnoświatowy wzrost sprzedaży leków OTC ma wpływ wiele czynników, w tym polityka zdrowotna rządów, które zachęcają obywateli do zajmowania się własnym zdrowiem i do prób samoleczenia. Większy nacisk kładzie się na ograniczanie kosztów przez jednostki służby zdrowia, a także nastąpił niespotykany do tej pory wzrost liczby leków, które dotychczas można było dostać wyłącznie na receptę, a które obecnie zostały uznane za preparaty OTC. Uproszczono i odbiurokratyzowano zasady wydawania leków. W tej sytuacji, gdy farmaceuci mają liczne nowe obowiązki, muszą udowodnić, że są kompetentnymi i godnymi zaufania profesjonalistami. Tak więc potrzebny jest im wyższy poziom wiedzy i znajomość powszechnie występujących stanów chorobowych. Będą musieli umieć rozpoznać oznaki i objawy chorób, a także zastosować oparte na badaniach naukowych podejście do leczenia.
Wszystkie te przesłanki stały się inspiracją do tej publikacji. Chociaż pojawia się wiele innych książek dla farmaceutów poświęconych problemom diagnostycznym, ta publikacja oferuje głębszy wgląd w stany łagodne i pokazuje, jak je odróżnić od stanów poważniejszych, które mogą mieć podobne objawy. Książka jest przeznaczona dla wszystkich farmaceutów - od studentów po doświadczonych profesjonalistów.
Przedmowa do książki Opieka farmaceutyczna Objawy rozpoznawanie i leczenie
Opieka farmaceutyczna
Autor: Paul Rutter
Redaktor wydania polskiego: Janusz Pluta
Przedmowa
Wstęp
Jak korzystać z podręcznika?
1 Stawianie rozpoznania
2 Układ oddechowy
3 Okulistyka
4 Choroby uszu
5 Ośrodkowy układ nerwowy
6 Zdrowie kobiety
7 Gastroenterologia
8 Dermatologia
9 Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego
10 Pediatria
11 Wybrane zagadnienia
Skorowidz
Badania laboratoryjne stanowią fundament nowoczesnej diagnostyki medycznej i naukowej,...
czytaj więcej