Opis
Okulistyka dziecięca kompendium dla lekarzy specjalizujacych się w okulistyce i lekarzy innych specjalności
Redakcja: Marek Prost, Ewa Oleszczyńska-Prost
Leczenie schorzeń narządu wzroku w dużym stopniu zależy od wczesnej diagnozy i szybkiego rozpoczęcia terapii. Zazwyczaj pierwszymi lekarzami, z którymi styka się dziecko, są pediatrzy i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Dlatego właśnie do nich autorzy niniejszego opracowania i wydawnictwo Medical Education postanowili skierować informator na temat schorzeń narządu wzroku u dzieci, który w sposób skrótowy, ale jednocześnie możliwie pełny, omawia problemy okulistyczne wieku dziecięcego. Szczególny nacisk położono w nim na możliwości diagnozy i leczenia chorób oczu przez lekarzy tych specjalności oraz przypadki, w których pacjenci powinni zostać skierowani do lekarza okulisty. Wydanie kompendium w formacie kieszonkowym czyni je łatwo dostępnym dla badającego dzieci lekarza.
Znaczną częsć objawów chorób oczu opisanych w niniejszym opracowaniu (np. zmiany na dnie oka) nie może być zbadana przez lekarzy POZ lub pediatrów ze względu na brak odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia. Autorzy książki uważają jednak, że wiedza ta może okazać się przydatna lekarzom tych specjalności, np. przy lekturze wniosków konsultacji okulistycznych. W niniejszym kompendium znajdą oni również informację na temat ryzyka dla widzenia, jakie stwarza dana choroba, a także o możliwościach leczenia, które będa mogli przekazać rodzicom pacjentów.
Mamy nadzieję, że książka spełni oczekiwania, pomoże pediatrom i lekarzom POZ w ich codziennej pracy oraz pozwoli na wcześniejszą diagnozę i skuteczniejsze leczenie schorzeń narządu wzroku u dzieci.
Fragment wstępu do książki Okulistyka dziecięca kompendium dla lekarzy specjalizujacych się w okulistyce i lekarzy innych specjalności
Tagi:
okulistyka książki ,
Spis treści
Okulistyka dziecięca kompendium dla lekarzy specjalizujacych się w okulistyce i lekarzy innych specjalności
Redakcja: Marek Prost, Ewa Oleszczyńska-Prost
Wstęp.
1. Anatomia narządu wzroku.
2. Rozwój gałki i widzenia u dzieci.
3. Praktyczne aspekty badania narządu wzroku u dzieci.
4. Wady wzroku.
5. Zez.
6. Oczopląs.
7. Choroby powiek, dróg łzowych i oczodołu.
8. Choroby spojówek.
9. Choroby rogówki i twardówki.
10. Choroby tęczówki.
11. Choroby soczewki.
12. Jaskra.
13. Choroby naczyniówki.
14. Choroby siatkówki.
15. Choroby nerwu wzrokowego.
16. Korowe upośledzenie widzenia.
17. Nowotwory oka.
18. Zmiany oczne w chorobach ogólnych.
19. Fakomatozy.
20. Urazy oka.
Piśmiennictwo.
Ewa Oleszczyńska-Prost
Marek Prost