PATOLOGIA ROBBINS
- Wydawca: Edra Urban & Partner
- Rok wydania: 2019
- Wydanie: X
- Ilość stron: 958
- Oprawa: twarda
- ISBN: 978-83-66310-18-6
194,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 194,90 zł
Tytuł oryginału: Robbins BASIC PATHOLOGY
Autor: V. Kumar, A.K. Abbas, J.C. Aster
Redakcja wydania polskiego: Włodzimierz Olszewski
ABSOLUTNY BESTSELLER!!!
"Dziesiąte wydanie Patologii Robbinsa jest kamieniem milowym w historii tego podręcznika. Jest to też odpowiedni moment, aby spojrzeć wstecz na początki Basic Pathology, które najlepiej podsumowuje cytat Stanleya Robbinsa z przedmowy do pierwszego wydania (1971): „Jak można zauważyć, książki, podobnie jak ludzi, bardzo trudno jest wyszczuplić. W tym sensie taka książka jest obarczona znacznie »obfitszym poprzednikiem«, jakim była Robbins Pathology (Patologia Robbinsa). Wynika to z docenienia dylematów współczesnego studenta medycyny. Programy zostały ukierunkowane na położenie głównego nacisku na doświadczenie kliniczne, a czas na zapoznanie się z treścią podręcznika został znacznie ograniczony. W trakcie powstawania tej książki zmiany rzadkie i ezoteryczne zostały pominięte bez wyjaśnienia, rzadkie i trywialne opisano krótko. Uważaliśmy jednak, że istotna jest pełna prezentacja głównych jednostek chorobowych
Cele wydania „baby Robbins” („małego Robbinsa”) są zgodne z wizją Stanleya Robbinsa. W ręce Czytelników oddajemy zatem nowe wydanie, które zostało zredagowane przy uwzględnieniu kilku dodatkowych zasad:
• Po pierwsze, oczywiste jest, że zrozumienie mechanizmów choroby opiera się na silnym fundamencie naukowych podstaw medycyny, a postępy w zakresie nauk podstawowych w konsekwencji pozwalają nam zrozumieć choroby u danego pacjenta. Do tej pory, zgodnie z tą zasadą, zawsze wplataliśmy najważniejsze informacje dotyczące mechanizmów komórkowych i biologii molekularnej do części odnoszących się do patofizjologii w poszczególnych rozdziałach. W tym wydaniu idziemy o krok dalej i na początku książki wprowadzamy nowy rozdział zatytułowany „Komórka jako jednostka w zdrowiu i chorobie”, w którym została podjęta próba opisania zaburzeń komórkowych i molekularnych wiodących do powstania choroby. Jest to w istocie przypomnienie większości fascynujących zjawisk biologii komórki.
• Po drugie, jako specjaliści i nauczyciele akademiccy doskonale zdajemy sobie sprawę, że studenci medycyny czują się przytłoczeni ciągłym napływem nowych wiadomości o molekularnych podstawach jednostek chorobowych. Postanowiliśmy więc wykluczyć wszystkie niepotwierdzone laboratoryjnie wyniki badań (tzw. przełomowe osiągnięcia w laboratorium), niestosowane jeszcze przy łóżku chorego. Nie zostało tu również opisane działanie leków znajdujących się na etapie badań klinicznych, opracowanych do wykorzystania w terapiach celowanych – wyjątkiem są rzadkie przypadki, których skuteczność nie została jeszcze ostatecznie potwierdzona, ale dowody są właściwie w zasięgu ręki. Podobnie, jeśli chodzi o zaburzenia genetycznie heterogenne – skupiliśmy się na najczęściej występujących mutacjach, bez szczegółowego przeglądu wszystkich zaangażowanych genów i polimorfizmów. W ten sposób próbowaliśmy pogodzić omówienie doniesień naukowych z potrzebami studentów będących dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej. Wymagało to od nas zapoznania się z każdym rozdziałem tak, jakby był pisany od nowa. Niejednokrotnie zmuszeni byliśmy do usunięcia fragmentów tekstu z poprzedniego wydania. Mamy nadzieję, że ten podręcznik będzie postrzegany jako najbardziej aktualne i pomocne, ale jednocześnie proste w zrozumieniu źródło wiedzy.
• Po trzecie, ze względu na to, że materiał ilustracyjny (diagramy, schematy, ryciny, zestawienia) ułatwia zrozumienie trudnych zagadnień, takich jak kontrola cyklu komórkowego i działanie genów nowotworowych, zostały one w dużym stopniu uaktualnione i zmodyfikowane, m.in. przez dodanie głębi, tak aby sprawiały wrażenie trójwymiarowych.
• Rozdziały podręcznika zostały sprawdzone i uzupełnione pod kątem poprawności i aktualności przez lekarzy klinicystów. Dodatkowym „narzędziem” wykorzystanym również w tym wydaniu są ramki podsumowujące (sekcja PODSUMOWANIE), zawierające wszystkie najważniejsze wiadomości, które każdy student powinien znać i zapamiętać
z przedmowy do książki Patologia Robbins
Tagi: patologia książka , patologia książki ,
Patologia Robbins
Autor: V. Kumar, A.K. Abbas, J.C. Aster
Redakcja wydania polskiego: Włodzimierz Olszewski
ROZDZIAŁ 1 Komórka jako jednostka w zdrowiu i chorobie
ROZDZIAŁ 2 Uszkodzenie komórki, śmierć komórki i procesy adaptacyjne
ROZDZIAŁ 3 Zapalenia i naprawa tkanek
ROZDZIAŁ 4 Zaburzenia hemodynamiczne, zakrzepica i wstrząs
ROZDZIAŁ 5 Choroby układu odpornościowego
ROZDZIAŁ 6 Nowotwory
ROZDZIAŁ 7 Choroby uwarunkowane genetycznie i choroby wieku dziecięcego
ROZDZIAŁ 8 Choroby związane ze środowiskiem i odżywianiem
ROZDZIAŁ 9 Patologia ogólna chorób zakaźnych
ROZDZIAŁ 10 Naczynia krwionośne
ROZDZIAŁ 11 Serce
ROZDZIAŁ 12 Układ krwiotwórczy i chłonny
ROZDZIAŁ 13 Płuco
ROZDZIAŁ 14 Nerka i drogi wyprowadzające mocz
ROZDZIAŁ 15 Jama ustna i przewód pokarmowy
ROZDZIAŁ 16 Wątroba i pęcherzyk żółciowy
ROZDZIAŁ 17 Trzustka
ROZDZIAŁ 18 Narządy płciowe męskie i drogi wyprowadzające mocz
ROZDZIAŁ 19 Żeński układ płciowy i pierś
ROZDZIAŁ 20 Układ dokrewny
ROZDZIAŁ 21 Kości, stawy i nowotwory tkanek miękkich
ROZDZIAŁ 22 Nerwy obwodowe i mięśnie
ROZDZIAŁ 23 Ośrodkowy układ nerwowy
ROZDZIAŁ 24 Skóra