FARMAKOTERAPIA U PACJENTÓW W WIEKU PODESZŁYM ISTOTNE PROBLEMY PRAKTYCZNE
- Wydawca: PZWL
- Rok wydania: 2023
- Wydanie: I
- Ilość stron: 210
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788301227678
87,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 87,90 zł
Farmakoterapia u pacjentów w wieku podeszłym Istotne problemy praktyczne
Redakcja naukowa: Barbara Gryglewska, Jarosław Woroń
Seria / cykl: W gabinecie lekarza POZ
Wydanie z serii „W gabinecie lekarza POZ”, przedstawiające praktyczne problemy związane z farmakoterapią u pacjentów w wieku podeszłym. Publikacja niezwykle cenna zarówno dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, internistów i geriatrów, ale także dla lekarzy innych specjalności, którzy mają do czynienia w swojej praktyce z pacjentami geriatrycznymi z wielochorobowością
Przedstawiono tu najważniejsze aspekty w terapii farmakologicznej pacjentów w starszym wieku, jak farmakokinetyka leków i racjonalna farmakoterapia i stosowanie antybiotyków w geriatrii, specyfika leczenia psychiatrycznego, a także kardiologicznego, leczenia bólu i chorób przewodu pokarmowego. Nie pominięto ważnego tematu w populacji geriatrycznej – suplementacji, zespołu kruchości oraz geriatrycznego zespołu post-COVID. Publikację uzupełniają treści dotyczące najczęstszych działań niepożądanych oraz interakcji lekowych w omawianej grupie chorych.
Najnowsza analiza danych ludnościowych w Polsce ukazuje nie tylko spadek liczby ludności ogółem, ale również proces starzenia się społeczeństwa. Według ostatnich danych GUS, liczba osób w wieku ponad 65 lat sięgnęła około 7,25 miliona osób, co stanowi niemal 20% całego społeczeństwa. Starzenie się wiąże się z licznymi zmianami w funkcji wielu narządów, które z kolei wpływają na pojawiające się zmiany w zakresie parametrów farmakokinetyczno-farmakodynamicznych, a to z kolei wpływa zarówno na skuteczność, jak i na bezpieczeństwo stosowanej farmakoterapii. Dodatkowo starzenie indukuje zmiany takie jak zaburzenia widzenia, słuchu, połykania, wpływa na funkcje motoryczne i poznawcze, co może z kolei wpływać na poprawność stosowania zaleconej farmakoterapii. W praktyce w polskiej populacji pacjentów senioralnych mamy do czynienia z licznymi patologiami w farmakoterapii, w szczególności z farmakoterapią nieprawidłowo dobraną, przyjmowaniem leków zbędnych czy farmakoterapią jatrogenizacjyjną, które szczególnie w ocenie długoterminowej doprowadzają do zjawiska inwalidyzacji i pogorszenia jakości życia seniorów. W praktyce zamiast oligofarmakoterapii seniorzy przyjmują nieracjonalną wielolekowość, niekorzystnie wzmacnianą przez samoleczenie i suplementomanie. W tej populacji często obserwujemy kaskady przepisywania leków, które doprowadzają w swojej konsekwencji do pogorszenia funkcjonowania pacjentów senioralnych. Istotnym problemem praktycznym jest także nieprawidłowe stosowanie leków psychotropowych, a także indukowanie uzależnień z uwagi na przewlekłe ich stosowanie. Ten ostatni problem dotyczy w szczególności benzodwuazepin oraz leków „Z” stosowanych w leczeniu bezsenności. W książce zebrano w odniesieniu do wyłącznie praktycznych problemów zagadnienia, które w opinii zespołu Autorów odnoszą się do aktualnej praktyki farmakoterapii geriatrycznej.
Tagi: geriatria książki
Farmakoterapia u pacjentów w wieku podeszłym Istotne problemy praktyczne
Redakcja naukowa: Barbara Gryglewska, Jarosław Woroń
Tyrozynemia to rzadka choroba wynikająca z genetycznych defektów w metabolizmie...
czytaj więcejChoroby oczu to szeroka kategoria schorzeń, które wpływają na funkcjonowanie...
czytaj więcejCzerwienica prawdziwa to rzadkie, ale istotne schorzenie, które może znacząco...
czytaj więcejChoroby pasożytnicze, znane także jako parazytozy, stanowią grupę zakażeń wywoływanych...
czytaj więcejCukrzyca typu 2 to najczęstsza forma cukrzycy, stanowiąca około 90-95% wszystkich...
czytaj więcejNiedobór witaminy K może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które...
czytaj więcejMeningokoki są jednymi z głównych sprawców inwazyjnej choroby meningokokowej,...
czytaj więcejKiedy zdrowie stało się jednym z najważniejszych priorytetów dla wielu osób,...
czytaj więcej