Opis
Jest to już jedenasty redagowany przeze mnie podręcznik, a dziewiąty z cyklu książek przeznaczonych dla lekarzy pierwszego kontaktu - w szerokim tego słowa znaczeniu: zarówno dla lekarzy podstawowej opieki medycznej, jak i dla lekarzy różnych specjalności, do których po raz pierwszy może trafić pacjent z podejrzeniem nowotworu złośliwego.
Tak jak i poprzednio, także i po tę książkę sięgać będą osoby, które interesują się zagadnieniami związanymi z diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, a nie są lekarzami. Wielu Czytelnikom nie związanym z medycyną, informacje zawarte w moich książkach umożliwiły wczesne wykrycie objawów choroby nowotworowej i uzmysłowiły celowość szybkiego zgłoszenia się do lekarza. Wiedza pacjentów na temat chorób nie pozwala na lekceważenie ewentualnych dolegliwości i ma wpływ na nieprzedłużanie procesu diagnostycznego.
Jak wynika z moich doświadczeń, zebranie kluczowych informacji dotyczących diagnostyki nowotworów pozwala także lekarzom, szczególnie pierwszego kontaktu, uzupełnić i zaktualizować wiedzę z tej dziedziny.
Do prac nad książką udało mi się nakłonić wybitnych Specjalistów, którzy przygotowali teksty z zakresu swojej specjalności. Szybkie przekazanie materiałów do druku pozwoliło z kolei na udostępnienie Czytelnikom najnowszych osiągnięć z zakresu onkologii.
Marek Pawlicki
Spis treści
Wstęp
1. Rak okrężnicy - kontrowersje
2. Postępowanie z chorymi - leczenie objawowe
3. Patomorfologia raka jelita grubego
4. Rozpoznawanie nowotworów jelita grubego
5. Zasady chirurgicznego leczenia raka jelita grubego
6. Chemioterapia chorych na raka jelita grubego
7. Leczenie bólu towarzyszącego nowotworom jelita grubego
8. Rokowanie u chorych na nowotwory jelita grubego
9. Przyszłość - postęp czy rozczarowanie
Piśmiennictwo
Suplement I: Indeks leków
Suplement II: Objawy ułatwiające wczesne rozpoznanie nowotworu