Opis
Każdy z nas codziennie podejmuje wiele różnych zachowań. Niektóre z nich pomagają nam budować relacje, osiągać ważne dla nas cele oraz chronić się przed niebezpieczeństwem, z kolei inne mogą sprowadzać na nas kłopoty, ranić naszych bliskich, a nawet nas samych. Dotyczy to również dzieci.
Jak rozpoznać, które zachowania nam służą, a które nie? Czy możliwe jest wyeliminowanie ze swojego życia wszystkich podejrzanych zachowań? I czy można oceniać kogoś tylko na podstawie jego zachowania? Na te i inne pytania odpowiada książka Na tropie podejrzanych zachowań.
Została ona napisana z myślą o dzieciach w wieku 9–13 lat. W tym wieku coraz częściej pojawiają się zachowania, które mogą niepokoić rodziców i opiekunów. Dzieci w naturalny sposób zaczynają śmielej eksplorować otaczający je świat, podejmując również zachowania bardziej ryzykowne.
Ćwiczenia zawarte w książce, oparte na technikach **terapii poznawczo-behawioralnej **oraz **terapii dialektyczno-behawioralnej**, pomogą dziecku ograniczyć zachowania, które mu nie służą, i budować obraz siebie w sposób życzliwy, bez krzywdzących ocen na swój temat.
Bohaterowie książki mają do rozwiązania sześć zagadek związanych z podejrzanymi zachowaniami. Zachowania te stanęły na drodze dzieci, sprowadzając na nie wiele kłopotów.
Przyłączając się do biura detektywistycznego Maksa i Toli, twoje dziecko:
- nauczy się rozpoznawać zachowania ryzykowne;
- ograniczy zachowania agresywne i autoagresywne;
- zrozumie, jakie postawy mogą prowadzić do problemów związanych z uzależnieniem;
- przestanie powielać niekonstruktywne wzorce zachowań;
- zrozumie, które zachowania ułatwiają osiąganie własnych celów bez ranienia innych ludzi;
- nauczy się konstruktywnie radzić sobie z problemami.