MATKA, MADONNA, DZIWKA. IDEALIZACJA I PONIŻENIE MACIERZYŃSTWA
- Wydawca: Oficyna Ingenium
- Rok wydania: 2022
- Wydanie: III
- Ilość stron: 191
- Oprawa: twarda
- ISBN: 9788362651894
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 60,03 zł
Mężczyźni są perwersyjni, kobiety neurotyczne: Estela Welldon jako jedna z pierwszych – a być może w tej dziedzinie jako pierwsza – zakwestionowała ten psychospołeczny truizm. Dzięki doświadczeniom zdobytym w pracy psychiatry specjalizującego się w perwersjach seksualnych oraz profesjonalnym i osobistym kontaktom z ruchem feministycznym uznała, że podział ten wynika z przyjęcia szczególnej męskiej ideologii. Kobiety nie są dostrzegane jako osoby perwersyjne, gdyż dominuje męski model perwersji. Nierozpoznawanie przypadków kobiecej perwersji pozbawia ogromną liczbę kobiet możliwości zrozumienia ich cierpienia, a ich dzieci naraża na potencjalne niebezpieczeństwo.
W książce Matka, madonna, dziwka Estela Welldon stawia tezę, iż psychofizjologia kobiety odpowiada za całkowicie odmienny wzorzec perwersji. W samym centrum kobiecej perwersji lokuje się perwersja macierzyństwa […]. Welldon z ogromną wrażliwością przedstawia swe niezwykle istotne tezy. Bazą współczucia nie są sentymenty (i nieodłączna od nich amoralność) ale wysiłek – próba zrozumienia drugiej osoby, niezależnie od tego, czy jest ona perwersyjna, „normalna” czy neurotyczna. W końcu to nie tylko mężczyźni, ale także kobiety – wśród nich radykalne feministki – bezkrytycznie idealizują macierzyństwo. Matka, madonna, dziwka – to nie tylko ciekawe tezy i pogłębione spojrzenie na kobiety i mężczyzn, ale także przykład odwagi.
Juliet Mitchell
(fragm. Słowa wstępnego)
Macierzyństwo jest jednym z najgłębiej zakorzenionych stref sacrum w kulturze. Estela V. Welldon w swojej książce Matka, madonna, dziwka. Idealizacja i poniżenie macierzyństwa w dużym stopniu próbuje to właśnie tabu obalić. Nie podejmuje jednak feministycznej perspektywy opisu, skupiając się na obiektywnym rozróżnieniu kontrowersji wokół kobiety jako matki. Matka, madonna, dziwka. Idealizacja i poniżenie macierzyństwa Esteli V. Welldon to książka, którą przeczytać powinna każda świadoma samej siebie kobieta.
Doktor Estela V. Welldon, autorka książki Matka, madonna, dziwka. Idealizacja i poniżenie macierzyństwa, jest psychiatrą, ma tytuł honorowej konsultantki Tavistock Portman NHS Clinics w Londynie. Prowadzi praktykę prywatną oraz liczne wykłady w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Założyła Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoterapii Sądowej i jest honorową przewodniczącą tej organizacji. Należy do Brytyjskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego, Instytutu Analizy Grupowej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Analizy Grupowej. Jest autorką książki Sadomasochism (2002) i redaktorką A Practical Guide for Forensic Psychotherapy (1997).
1. Kobieca perwersja seksualna
2. Seksualność i ciało kobiece
3. Władza macicy
4. Macierzyństwo jako perwersja
5. Matki, które popełniają kazirodztwo: zastępcza funkcja dziecka
6. Symboliczna matka jako dziwka: kto tak naprawdę sprawuje kontrolę?
7. Zastępcze macierzyństwo
8. Dziwka jako ofiara kazirodztwa: kto tak naprawdę jest za to odpowiedzialny?
Epilog
Bibliografia
Indeks
Toczeń rumieniowaty układowy objawia się w różnorodny sposób, wpływając tym samym...
czytaj więcejZespół Klinefeltera to jedna z najczęściej występujących anomalii chromosomowych,...
czytaj więcejZaburzenia hormonalne potrafią namieszać w organizmie i przyczynić się do wielu...
czytaj więcejBadanie PSA (Prostate-Specific Antigen, a więc swoisty antygen sterczowy) wykonuje...
czytaj więcej