GENOMY
- Wydawca: PWN
- Rok wydania: 2019
- Wydanie: III
- Ilość stron: 496
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-01-20802-8
152,90 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 152,90 zł
Genomy
Autor: Terence A. Brown
Przekład pod redakcją Piotra Węgleńskiego
Z przedmowy do czwartego wydania "Genomów":
"T.A. Brown w czwartym wydaniu Genomów ze znawstwem opisuje wszystkie najnowsze wynalazki genetyki. Ich charakterystyki nie znajdzie czytelnik w żadnym innym podręczniku dostępnym w Polsce. Sądzę, że ta wartościowa pozycja powinna się znaleźć we wszystkich bibliotekach wyższych uczelni zajmujących się genetyką i biotechnologią."
Książka jest podzielona na cztery części: sekwencjonowanie genów wraz z przypisaniem im określonych białek, anatomia genomu, funkcjonowanie genomu oraz replikacja i ewolucja genomów. Uwzględnia genomy wszystkich rodzajów organizmów: wirusów, bakterii, grzybów, roślin i zwierząt oraz ludzi.
Część I - Badanie genomów - podstawowe pojęcia genetyki molekularnej, najważniejsze metody badawcze: technikę rekombinowania i klonowania DNA, PCR, sekwencjonowanie DNA, mikromacierze DNA, a także metody sporządzania map genetycznych wywodzące się jeszcze z czasów genetyki klasycznej. Dużo miejsca poświęcono genomowi człowieka, znakomicie nadającemu się do przedstawienia strategii sekwencjonowania dużych genomów.
Część II - Anatomia genomów - strukturę genomów pro- i eukariotycznych, ze szczególnym uwzględnieniem genomu ludzkiego.
Część III - Funkcjonowanie genomów - mechanizmy transkrypcji i translacji oraz regulację ekspresji genów na różnych poziomach. Dzięki starannie dobranym przykładom regulacji ekspresji genów u różnych organizmów, znakomicie pokazano różnorodność mechanizmów zjawiska regulacji genetycznej. Przedstawiono problem różnicowania i rozwoju organizmów, począwszy od bakteriofagów i bakterii przez nicienie i muszkę owocową, a także procesy powstawania przeciwciał i receptorów limfocytów, które to procesy są omówione w kontekście zmian w genomie i rearanżacji zachodzących na poziomie DNA.
Część IV - Replikacja i ewolucja genomów - zagadnienia replikacji kwasów nukleinowych, mutacji i rekombinacji. Jest także rozdział o ewolucji genomów i filogenetyce molekularnej.
Każdy rozdział zawiera zestaw krótkich pytań i pogłębionych zagadnień, jak również dołączoną listę dalszych lektur. Na końcu książki znajduje się obszerny słownik terminów.
Krótkie pytania. Pytania pokrywają zawartość każdego rozdziału i są sformułowane w prosty sposób. Odpowiedzi na nie można znaleźć, sprawdzając odpowiednią partię tekstu. Student może wykorzystać te pytania w celu systematycznego zapoznania się z treścią rozdziału lub wybrać niektóre z nich w celu sprawdzenia możliwości udzielenia odpowiedzi na określone zagadnienia. Krótkie pytania mogą być też wykorzystywane do przygotowania testów sprawdzających.
Problemy pogłębione wymagają bardziej szczegółowych odpowiedzi. Różnią się charakterem i stopniem trudności.
Dalsze lektury. Ich lista jest zamieszczona na końcu każdego rozdziału i zawiera te artykuły naukowe, artykuły przeglądowe i książki, które uznałem za najlepsze źródło dodatkowych materiałów.
Słowniczek określa znaczenie każdego terminu, który w tekście jest zaznaczony pogrubionym drukiem, a także wielu terminów, które czytelnik może spotkać w książkach i artykułach wymienionych w liście lektur.
W tym wydaniu na pierwszy plan wysuwa się rozwój transkryptomiki i genomiki, który osiągnął taki poziom, że można było opisać procesy transkrypcji i translacji zachodzące w całych genomach, a nie na podstawie procesów ekspresji pojedynczych genów.
Podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów: biologii, biotechnologii, bioinformatyki, medycyny, farmacji, rolnictwa i innych pokrewnych kierunków oraz dla początkujących pracowników nauki w tych dziedzinach. Jest również skierowany do wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, czym jest współczesna genetyka.
Genomy
Autor: Terence A. Brown
Przekład pod redakcją Piotra Węgleńskiego
1. Genomy, transkryptomy i proteomy
2. Analiza DNA
3. Mapowanie genomów
4. Sekwencjonowanie genomów
5. Anotacja genomu
6. Ustalenie funkcji genu
7. Eukariotyczne genomy jądrowe
8. Genomy prokariotów i organelli eukariotycznych
9. Genomy wirusów i ruchome elementy genetyczne
10. Dostępność genomu
11. Rola białek wiążących DNA w ekspresji genomu
12. Transkryptomy
13. Proteomy
14. Ekspresja genomu w kontekście komórek i organizmów
15. Replikacja genomu
16. Mutacje i naprawa DNA
17. Rekombinacja i transpozycja
18. Drogi ewolucji genomów
Piegi to charakterystyczne, małe, brązowe plamki, które pojawiają się na skórze,...
czytaj więcejNaczyniaki to łagodne guzy naczyniowe, które powstają z naczyń krwionośnych...
czytaj więcejŁupież pstry to jedno z tych schorzeń skóry, które może budzić wiele pytań...
czytaj więcejRopnie mnogie pach to bolesne schorzenie skóry, które wpływa na życie wielu osób...
czytaj więcejChłoniaki, będące jednymi z najczęstszych nowotworów układu limfatycznego,...
czytaj więcej