DIAGNOSTYKA I POSTĘPOWANIE W RATOWNICTWIE MEDYCZNYM. PROCEDURY ZABIEGOWE.
- Wydawca: Górnicki
- Rok wydania: 2013
- Wydanie: I
- Ilość stron: 392
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9788361257745
141,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 141,00 zł
Ze wstępu Jacka Smereki:
"Podręcznik Diagnostyka i postępowanie w ratownictwie medycznym jest pozycją niezwykle cenną na polskim rynku. Omówiono w nim szczegółowo medyczne czynności ratunkowe oraz procedury w medycynie ratunkowej stosowane nie tylko przez lekarzy ratunkowych i ratowników medycznych czy pielęgniarki, ale w dużej części także przez ratowników z poziomem uprawnień odpowiadającym kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Niewątpliwą zaletą podręcznika jest omówienie krok po kroku najistotniejszych procedur stosowanych w ratownictwie medycznym z uzasadnieniem celowości oraz zwróceniem uwagi na korzyści i możliwe powikłania. Autorzy oparli się na analizie pozycji bibliograficznych, uwzględniając zasady medycyny opartej na wiarygodnych faktach naukowych (EBM), co jest niezwykle istotne z punktu widzenia współczesnej medycyny. Dzięki temu Czytelnik ma świadomość uzasadnienia procedury oraz sposobu prawidłowego jej wykorzystania.
Pierwszą część podręcznika stanowią procedury udrożniania i oceny dróg oddechowych oraz zapewnienia wentylacji, a także aktualne wytyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej zgodne z ERC 2010. W dalszej części omówiono procedury oceny układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego. Zwrócono szczególną uwagę na badanie podmiotowe pacjenta, uzyskiwanie zgody na wykonanie procedur oraz prowadzenie dokumentacji medycznej. Dużą część podręcznika stanowią niezwykle istotne zagadnienia związane z farmakoterapią w ratownictwie, stosowaniem gazów medycznych, tlenoterapią, przeciwdziałaniem zakażeniom. W końcowej części omówiono procedury związane z dostępem naczyniowym i doszpikowym, odbarczeniem odmy prężnej, oceną i leczenie bólu, postępowaniem w złamaniach i urazach tkanek miękkich oraz kręgosłupa, a także procedury przemieszczania i transportu poszkodowanego.
Podręcznik Diagnostyka i postępowanie w ratownictwie medycznym charakteryzuje praktyczne podejście do omawianych zagadnień. Autorzy dokonali analizy sposobów postępowania z ich uzasadnieniem teoretycznym w oparciu o szeroką bibliografię. Po przedstawieniu zagadnienia podsumowane są zagadnienia kluczowe oraz omawiane konkretne przykłady."
1. Utrzymanie drożności dróg oddechowych
2. Sztuczna wentylacja
3. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa i podstawowe czynności resuscytacyjne
4. Defibrylacja
5. Ocena czynności układu sercowo-naczyniowego i technika badania
6. Ocena układu oddechowego i metody badania
7. Ocena stanu neurologicznego i metody badania
8. Badanie podmiotowe i nawiązywanie kontaktu z pacjentem
9. Prowadzenie dokumentacji i rejestracja danych
10. Farmakoterapia
11. Gazy stosowane w medycynie
12. Przeciwdziałanie zakażeniom
13. Dostęp naczyniowy
14. Nakłucie odbarczające jamy opłucnowej
15. Ocena i leczenie bólu
16. Postępowanie w złamaniach i urazach tkanek miękkich
17. Zabezpieczanie kręgosłupa
18.Ocena i zaopatrywanie ran i oparzeń
19.Procedury przemieszczania i transportu