ATLAS ELEKTROENCEFALOGRAFII
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rok wydania: 2017
- Wydanie: I
- Ilość stron: 344
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-233-4311-0
88,00 zł
powyżej 300zł Najniższa cena z 30 dni: 88,00 zł
Przedmowa do książki "Atlas elektroencefalografii" autorstwa Magdaleny Bosak:
"W 1924 roku Hans Berger, niemiecki lekarz neurologi i psychiatra, dokonał pierwszego zapisu elektroencefalograficznego u człowieka. Po blisko stu latach i pomimo rozwoju nowoczesnych technik diagnostycznych, przede wszystkim neuroobrazowych, elektroencefalografia odgrywa niezwykle istotną rolę w rozpoznaniu wielu chorób ośrodkowego układu nerwowego. Jest podstawowym badaniem dodatkowym, stosowanym w diagnostyce, monitorowaniu przebiegu i leczeniu padaczki, stanu padaczkowego oraz zaburzeń snu. Nieprawidłowości w zapisie elektroencefalograficznym występują w wielu chorobach ogólnoustrojowych, jak również pod wpływem leków i substancji psychoaktywnych. Niejednokrotnie elektroencefalogram umożliwia rozpoznanie przyczyn i ocenę głębokości zaburzeń świadomości u pacjentów hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. Z powodu tak szerokiego zastosowania badania EEg znajomość jego podstaw jest przydatna nie tylko neurologom i lekarzom specjalizującym się w neurologii, lecz także psychiatrom i psychologom oraz lekarzom pracującym na oddziałach intensywnej terapii.
Badanie EEg jest zbyt często oceniane jako patologiczne, dlatego znajomość prawidłowych zapisów i wariantów normy, a także wzorów snu i artefaktów, które są obecne w prawie każdym zapisie, jest konieczna do właściwej jego interpretacji. Tym aspektom EEG poświęcona jest znaczna część niniejszego atlasu.
Rozdział dotyczący padaczki obejmuje zapisy zarówno między-, jak i śródnapadowe w różnych rodzajach napadów i zespołów padaczkowych, a także w stanie padaczkowym. W pozostałych rozdziałach umieszczono zapisy EEG wykonane u pacjentów z innymi chorobami ośrodkowego układu nerwowego i ogólnoustrojowymi.
Badanie EEG przedstawione w tym atlasie były wykonywane u pacjentów zarówno w trybie planowym, jak i w sytuacjach zagrożenia życia, u pacjentów leczonych ambulatoryjnie lub hospitalizowanych w wielospecjalistycznym szpitalu klinicznym. Niejednokrotnie były one podstawą rozpoznania choroby i rozpoczęcia prawidłowego leczenia."
Magdalena Bosak
Tagi: neurologia książki ,
"Atlas elektroencefalografii" autorstwa Magdaleny Bosak
Przedmowa.
Podziękowania.
1. Wstęp.
2. Prawidłowe wzory i odmiany zapisu EEG.
3. Senność i sen.
4. Artefakty.
5. Ogniskowa i uogólniona czynność wolna.
6. Zapis EEG w padaczce.
Wyładowania międzynapadowe.
Napady padaczkowe.
Stan padaczkowy.
7. Wyładowania okresowe.
8. Zapis EEg w wybranych jednostkach chorobowych.
Piśmiennictwo.
Indeks rzeczowy.